اخبار مازندران / شهرداري ساري براي اختصاص زمين خانه مطبوعات بدقولي كرد

رئيس هيئت مديره خانه مطبوعات مازندران گفت: شهرداري ساري براي زميني كه براي ساخت و تجهيز خانه مطبوعات وعده داده بود، بدقولي كرد. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، رستم دهقان ظهر امروز به اتفاق اعضاي هيئت مديره خانه مطبوعات استان مازندران در باشگاه برق منطقه‌اي استان مازندران به ارائه گزارش كار و فعاليت‌هاي چهارمين دوره شوراي مركزي خانه مطبوعات پرداخت. رئيس هيئت مديره خانه مطبوعات مازندران درباره عملكرد خانه مطبوعات استان گفت: در حوزه فرهنگي و زيارتي، اعزام 240 نفر از خبرنگاران به نمايشگاه كتاب تهران در دو مرحله، اعزام 160 نفر از خبرنگاران به نمايشگاه مطبوعات تهران در دو مرحله، اعزام 80 نفر به مشهد مقدس، اعزام 45 نفر به شهر مقدس قم براي ديدار با علما، اعزام 15 نفر براي ديدار با رهبري، اعزام 15 نفر براي زيارت مرقد امام(ره) و اعزام 18 نفر نيز به مناطق جنگي جنوب از جمله اقدامات ما بوده است. دهقان افزود: در حوزه فعاليت‌هاي حمايتي خانه مطبوعات استان نيز در اين مدت 282 نفر از خبرنگاران براي دريافت وام قرض‌الحسنه به مبلغ 5 ميليون ريال به بانك صادرات،110نفر براي دريافت وام 20 ميليون ريالي و 50 ميليون ريالي به بانك‌هاي صادرات، ملي، ملت و تجارت معرفي شدند. وي تصريح كرد:11 نفر نيز براي گرفتن وام‌هاي 10ميليون ريالي و 50 ميليون ريالي به صندوق مهر امام رضا (ع) معرفي شدند. رئيس هيئت مديره خانه مطبوعات مازندران عملكردهاي ديگر خانه‌هاي مطبوعات استان را، بررسي مشكلات اصحاب رسانه استان عنوان كرد و گفت: با مكاتبات مختلف با نهاد رهبري، رئيس جمهور، رئيس مجلس و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در تلاش هستيم تا توانمندي‌هاي اين قشر زحمت كش جامعه را به مردم معرفي و مشكلات را رفع كنيم. دهقان افزود: در بخش آموزش پارسال نخستين دوره كلاس‌هاي آموزش خبرنگاري در ساري تشكيل شد و به 47 نفر آموزش داده شد و خرداد امسال نيز كلاس توجيهي براي مديران مسئول و سردبيران برگزار شد. وي تصريح كرد: رسانه‌هاي محلي بايد تلاش كنند علاوه بر اينكه حاملان خبر هستند؛ در حل مشكلات به مديران ادارات كمك كنند. دهقان در مورد برنامه‌هاي حمايتي خانه مطبوعات براي اعزام خبرنگاران به خارج از كشور گفت: تاكنون براي پوشش خبري سفر هيئت تجاري و اقتصادي به روسيه خبرگزاري فارس، سفر به ازبكستان خبرگزاري مهر و روزنامه محلي فجر خزر و براي سفر به بلاروس نيز خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني شمال نيوز اعزام شده و مي‌شوند. وي در پايان درباره ساخت خانه مطبوعات در مازندران گفت: قرار بود در اين راستا شهرداري زميني را براي ساخت خانه مطبوعات در اختيار ما قرار دهد اما تاكنون به وعده خود عمل نكرده است.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / فعالان فرهنگ بومی مازندران تجلیل می شوند

 به مناسبت دهه ولایت و سالروز روز مازندران، فعالان فرهنگ بومی مازندران تجلیل می شوند. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام عباس علی ابراهیمی ظهر یکشنبه در جلسه ستاد برگزاری روز مازندران افزود: در آستانه فرا رسیدن عید سعید غدیرخم و با توجه به پشت سرگذاشتن 14 آبان به نام (روز مازندران) جشن بزرگ مازندران دیار علویان در مجتمع فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می شود. وی خاطرنشان کرد: در این مراسم از فعالان فرهنگ بومی استان تجلیل خواهد شد و هنرمندان برجسته بومی به هنرنمایی خواهند پرداخت. ابراهیمی با بیان اینکه عموم خانواده های علاقمند می توانند در این جشن شرکت کنند، گفت: در این روز از تندیس روز مازندران رونمایی خواهد شد و از تمامی میهمانان با غذاهای محلی پذیرایی خواهد شد. وی از امیری خوانی، اجرای آیین های سنتی، غدیرخوانی، بازی های محلی به عنوان دیگر برنامه های این جشن یاد کرد و افزود: ارزش و میراث گرانبهای شیعی در طبرستان از داشته ها و ذخایر بی نظیر جهان اسلام است و ما باید در حفظ این دستاورد عظیم بیش از پیش بکوشیم.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / صدور مجوز 10 هزار شكار پرندگان در مازندران

مديركل حفاظت از محيط زيست مازندران گفت: پيش‌بيني مي‌شود 10 هزار مجوز شكار به ارزش 200 ميليون تومان تا پايان اسفند ماه امسال در مازندران صادر شود. اميد روشن امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساري اظهار داشت: مجوز شكار پرندگان مجاز از اول مهرماه در مازندران شروع شد و تا 15اسفند ماه ادامه دارد. وي تصريح كرد: در سراسر استان فعاليت شكار و صيد تحت نظارت محيط بانان قرار دارد و شكارچيان فقط در روزهاي پايان هفته مجاز به شكار هستند. * مازندران با كمبود محيط بان مواجه است روشن با بيان اينكه با مشكل كمبود محيط بان در مازندران مواجه هستيم، افزود: تمام تلاش خود را براي نظارت بر فعاليت شكار صيد و حفاظت از تنوع زيستي ارزشمند در مازندران انجام مي‌دهيم. مدير كل محيط زيست مازندران با اشاره به درخواست بالاي شكار در ابتداي شرووع طرح بيان داشت: پيش‌بيني مي‌شود تا پايان مهلت قانوني شكار 10هزار پروانه شكار به ارزش 200ميليون تومان صادر شود. وي تاكيد كرد: سهميه‌اي كه براي هر شكارچي در نظر گرفته مي‌شود چهار قطعه پرنده است و چنانچه شكارچيان بيش از حد مقرر اقدام به شكار كنند با متخلفان برخورد قانوني مي‌شود. نوبخت خاطرنشان كرد: سازوكار‌هاي نظارتي و حمايتي محيط زيست متضمن حفظ جمعيت حيات وحش است. وي با بيان اينكه گونه‌هاي قابل شكار وحوش تهديد‌ي متوجه تنوع زيستي استان نمي‌شود، تصريح كرد: جمعيت گونه‌هاي شكار شده به طور طبيعي و به سرعت احيا و بازسازي مي‌شود. مديركل حفاظت از محيط زيست مازندران در پايان از برنامه‌ريزي محيط زيست استان مازندران براي حفظ گونه‌هاي در خطر انقراض مرال، شوكا، قرقاول و دراج خبر داد.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / آمريكايي‌ها 60 كتاب با محوريت مخالفت با شيعه نوشتند

 نماينده ولي فقيه در مازندران گفت: 60 كتاب در آمريكا با محوريت مخالفت با شيعه نوشته شده است. به گزارش خبرگزاري فارس از ساري، آيت‌الله نورالله طبرسي پيش از ظهر امروز در نخستين همايش رهپويان انقلاب اسلامي مازندران اظهار داشت: وجه شاخص شيعه با مذاهب غير شيعي پيوند زدن نبوت حضرت محمد (ص) از غار حرا به غدير و از غدير به امامت حضرت مهدي (عج) است. وي با اشاره به اينكه شيعه به دنبال اسلام ناب است، بيان داشت: مذهب شيعه مسلمان گوشه‌نشين و ساكت نمي‌خواهد. طبرسي اين شيوه شيعه بودن را خطرناك خواند و ادامه داد: حكومت وابسته مربوط به شيعيان نيست و حقانيت شيعه به غير وابسته بودن آن است. وي با بيان اينكه 700 اتاق فكر از طريق سايت‌هاي آمريكايي براي از بين بردن حقانيت شيعه تلاش مي‌كنند، تصريح كرد: 60 كتاب در آمريكا با محوريت مخالفت با شيعه نوشته شده است. نماينده ولي فقيه در مجلس خبرگان رهبري عيد غدير را تجديد حيات مسلمانان با بعثت پيامبر اكرم (ص) خواند. وي درست كردن 2هزار فرقه براي كمرنگ جلوه دادن دين را از ديگر خواسته‌هاي استكبار برشمرد و گفت: تبليغ شيطان‌پرستي، عرفان كاذب و راه‌اندازي جنگ نرم از اهداف دشمنان است. نماينده ولي فقيه در استان مازندران در پايان خواستار هوشياري نيروهاي انقلابي در برابر شبهه افكني دشمنان انقلاب و اسلام شد.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / موافقت وزارت بهداشت با احداث دومین پایگاه امداد هوایی مازندران

مدیر مرکز فوریت های پزشکی 115 مازندران از موافقت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ایجاد دومین پایگاه اورژانس هوایی 115 در غرب مازندران خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر در آمل، هوشنگ اکبری ظهر یکشنبه در بازدید از نخستین اورژانس هوایی 115 کشور در آمل گفت: خوشبختانه ایجاد دومین پایگاه اورژانس هوایی 115در غرب مازندران در برنامه پنجم توسعه کشور دیده شده است. وی با بیان اینکه مقدمات ایجاد این پایگاه در غرب استان فراهم شده است، افزود: انتخاب این پایگاه در کدام شهرستان بحث نیست و موضوع مهم راه اندازی این پایگاه امداد و نجات و فوریتهای پزشکی 115 درغرب استان است. مدیر مرکز فوریت های پزشکی 115 مازندران با اشاره به اینکه هم اکنون 65 پایگاه اورژانس 115دراین استان فعال است، تصریح کرد: از این تعداد 40 پایگاه امدادونجات جاده وای و 25 پایگاه شهری است. اکبری، زمان حضور اورژانس برای امدادرسانی به مصدومان در سوانح جاده ای و شهری در مازندران را نزدیک به استانداردهای کشوری دانست. وی اضافه کرد: هم اکنون سرانه حضور اورژانس 115 مازندران در ماموریت های امداد و نجات جاده ای کمتر از 12 دقیقه و در حوادث شهری حدود هشت دقیقه است. وی همچنین از ایجاد حدود 15 تا 20 پایگاه های اورژانس 115 به تعداد پایگاه های فعال درمازندران در سال آینده خبر داد.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / رئیس کارگروه تخصصی خشکسالی و سرمازدگی مازندران منصوب شد

 استاندار مازندران در حکمی، رئیس کارگروه تخصصی خشکسالی و سرمازدگی مازندران را منصوب کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، سیدعلی اکبر طاهایی در ابلاغی عنایت الله تورنگ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران را به عنوان رئیس کارگروه تخصصی خشکسالی و سرمازدگی مازندران منصوب کرد. در این ابلاغ خطاب به رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران آمده است: در اجرای تبصره چهار ماده 15 آئین نامه اجرائی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور،به موجب این ابلاغ جنابعالی به عنوان رئیس کارگروه تخصصی کشاورزی ، سرمازدگی و مخاطرات کشاورزی منصوب می شوید. مید است با اتکال به خداوند متعال و با بهره مندی از توانمندیهای اعضاء در جهت پیشبرد اهداف پیش بینی شده در قانون و آئین نامه اجرایی موفق و مؤید باشید.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / 85 درصد مردم مازندران با سواد هستند

 معاون برنامه ریزی استانداری مازندران گفت: 85 درصد از جمعیت سه میلیون نفری مازندران با سواد هستند. به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله فرزانه عصر یکشنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه ایران بانک 2010 در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر، ۲۰ درصد جمعیت با سواد مازندران دارای تحصیلات عالیه هستند. معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران با مهم دانستن طرح تحول اقتصادی و قانون هدفمند کردن یارانه‌ها افزود: مهم ‌ترین هدف اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اجرای عدالت اجتماعی است. معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران، لازمه ورود به تجارت، بازار جهانی و اقتصاد دیجیتالی را بانکداری الکترونیک دانست. وی بیان داشت: اگر مدیران و مسئولان بازار الکترونیکی را خوب مدیریت کنند در محیط کسب و کار نیز موفق می‌شوند. معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران محیط کسب و کار غیر شفاف را یکی از مشکلات اساسی اقتصاد کشور دانست و اظهار داشت: گرایش بازاریان و اقتصاد به یک موضوع می ‌تواند محیط کسب و کار را شفاف کند و به مرحله تخصصی برساند. وی افزود: منابع انسانی واجتماعی از جمله زیرساخت های توسعه وسرعت در دولت الکترونیک است. فرزانه با اعلام اینکه فقط هشت درصد خانوارهای ایرانی در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها شرکت نکرده‌اند خاطر نشان ساخت: به احتمال زیاد این تعداد افراد یا نیازی به اجرای این طرح نداشتند و یا نخواستند اقتصاد شفاف خانوادگی داشته باشند. معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران با اعلام اینکه بر اساس سرشماری سال ۸۵ ،۵۰ درصد جمعیت استان مازندران را کمتر از ۲۷ ساله‌ها تشکیل می‌دهند، ادامه داد: در دهه چهارم انقلاب مدیرانی در جامعه مدیریت می‌کنند که با کار مجازی و الکترونیکی آشنا باشند.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / انتقاد از شرقي و غربي كردن مازندران

فرماندار بهشهر با انتقاد از روند كند پروژه‌هاي سفر هيئت دولت به مازندران و شهرستان بهشهر از پيشرفت فيزيكي 5/52 درصدي مصوبات هيئت دولت در اين شهرستان خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان بهشهر، محمد رضا البرزي كه دو ماه از انتصاب وي به سمت فرماندار بهشهر مي‌گذرد،‌ ظهر امروز در نخستين نشست ستاد پيگيري مصوبات سفر هيئت دولت كه با حضور دستگاه‌هاي مربوطه انجام شد، اظهار داشت: در سفر نخست رئيس جمهور و هيئت همراه به بهشهر 22 مصوبه شامل 27 پروژه داشتيم كه 18 مصوبه آن مربوط به خود شهرستان بهشهر و چهار پروژه آن بين شهرستان هاي ديگر و بهشهر مشترك بود. نماينده دولت در بهشهر تصريح كرد: از 27 پروژه مصوب دو رنخست سفر تاكنون چهار پروژه صد درصد تكميل و مورد بهره‌برداري قرار گرفتند و ميانگين پيشرفت فيزيكي پروژه‌هاي باقي مانده از دور اول و دوم سفر5/52 درصد است. وي با بيان اينكه يكي از ملاك‌هاي مهم ارزيابي مديران هر شهرستان بر حسب كيفيت و پيشرفت فيزيكي پروژه‌ها، پيگيري مصوبات و زمان صرف شده براي تكميل آنها است، خاطرنشان كرد: محروميت‌زدايي و توسعه همه جانبه شعار دولت است و بايد در اين فرصت ايجاد شده تلاشي مضاعف انجام دهيم چراكه تكميل پروژه‌هاي مصوب هيئت دولت با زيبايي و طراوت در شهرها و روستاها مشخص مي‌شود و از طرفي چهره محروميت در مناطقي كه هنوز مصوبات را به پايان نرسانده اند رخ مي‌نماياند. البرزي ادامه داد: هر چقدر زمان افتتاح پروژه‌ها را كم كنيم در هزينه‌ها صرفه‌جويي كرده‌ايم زيرا هر ساله افزايش دستمزدها و مصالح ساختماني و امكانات را داريم. * نه شرقي، نه غربي فقط پيشرفت شهري فرماندار بهشهر در بخش ديگري از سخنان خود از شرقي و غربي فكر كردن در استان مازندران انتقاد كرد و گفت: به مصيبتي گرفتار آمده‌ايم كه آن را ملاك پيشرفت هم قرار داده‌ايم، در كم كاري‌ها شرق و غرب استان را با هم مقايسه مي‌كنيم كه زيبنده نيست و بالاخره از جايي بايد شروع كنيم و افكار شرقي و غربي را كنار بگذاريم. وي تصريح كرد: هر مديري در هر كجاي استان و در هر مقامي كه قرار دارد و داراي هر روشي كه باشد وظيفه دارد براي اعتلاي شهر و شهرستان خود كه اعتلاي استان و كشور است قدم بردارد و كار كند. البرزي با بيان اينكه وحدت و اتحاد مسئولان در موضوعات كلان رمز توسعه است، اظهار داشت: نبايد غرض‌ورزي‌هاي شخصي و گروهي موجب عقب افتادن پروژه‌ها شود، مسئولان براي مردم كار مي‌كنند و اين رفتارها و افكارها به ضرر مردم تمام مي‌شود.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / توسعه رشته‌هاي فني و مهندسي در پيام نور مازندران

رئيس دانشگاه پيام نور مازندران از راه‌اندازي رشته‌هاي فني و مهندسي در پيام نور مازندران خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از ساري، صادقعلي موحدمنش ظهر امروز در جلسه رؤساي مراكز و‌ واحدهاي دانشگاه پيام نور مازندران در ساري اظهار داشت: تا رسيدن به نقطه مطلوب در دانشگاه پيام نور فاصله داريم. وي با اشاره به اينكه برنامه‌هاي ما تاكنون معطوف به آينده بوده است، افزود: در طراحي و تدوين برنامه‌هاي آينده از تمامي ظرفيت‌ها و منابع استفاده خواهيم كرد. موحدمنش با بيان اينكه در حال حاضر 75 درصد از رشته‌هاي تحصيلي داير در دانشگاه پيام نور مازندران مربوط به رشته‌هاي علوم انساني است، خاطرنشان كرد: درصدد هستيم تا رشته‌هاي فني و مهندسي را متناسب با نيازهاي روز جامعه در سطح مراكز و واحدهاي تابعه راه‌اندازي كنيم. وي يادآور شد: ساختار هيئت علمي اين دانشگاه بايد متناسب با جمعيت دانشجويي و منابع انساني آن تغيير كند. رئيس دانشگاه پيام نور مازندران با بيان اينكه برنامه‌ها و سياست‌هاي آينده دانشگاه حركت به سوي توسعه آموزش مجازي است، گفت: بايد در زمينه منابع انساني از نيروهاي ماهر و متخصص استفاده كنيم. وي ساختار آينده دانشگاه پيام نور را متناسب با نيازها و شرايط منطقه خواند و افزود: نزديك به حدود 50 هزار دانشجو در مقاطع كارشناسي ارشد و كارشناسي در سطح مركز و واحدهاي تابعه اين دانشگاه تحصيل مي‌كنند. موحدمنش با اعلام اينكه اين دانشگاه تقريباً يك چهارم جمعيت دانشجويي كل استان را به خود اختصاص داده است، يادآور شد: موافقت مسئولان سازمان مركزي دانشگاه مبني بر راه‌اندازي مركز بين‌المللي در آلوكنده نكا در سفر آينده دولت به استان از برنامه‌هاي اين دانشگاه است. وي سرانه فضاي آموزشي در دانشگاه پيام نور را حدود نيم متر مربع اعلام كرد و بيان داشت: اين در حالي است كه سرانه پيشنهادي براي برنامه پنجم توسعه 5/2 متر مربع است. موحدمنش در پايان خاطرنشان كرد: در زمينه توسعه امكانات و تجهيزات آزمايشگاهي بيش از گذشته نيازمند اعتبارات ويژه هستيم.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

مسئولان براي احداث خانه مطبوعات مازندران تلاش كنند

 عضو هيئت مديره خانه مطبوعات مازندران گفت: مسئولان براي خانه‌دار شدن خانه مطبوعات مازندران تلاش كنند. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، اسفنديار زركوب ظهر امروز در جمع خبرنگاران كه به مناسبت ارائه گزارش عملكرد خانه مطبوعات مازندران برگزار شد، گفت: در اين دوره زماني كه در عصر ارتباطات هستيم خبرنگار بايد تلاش كند تا توانمندي‌هاي خود را‌ به جامعه نشان دهد. وي افزود: خبرنگاران چشم مردم و مسئولان هستند و خود آنها بايد براي خود اهميت قائل شوند. زركوب تصريح كرد: تمام دستگاه‌هاي اجرايي بايد‌ به خانه مطبوعات و خبرنگاران كمك كنند تا با تعامل هم بتوانيم مشكلات استان و مردم را به درستي به گوش مسئولان برسانيم. عضو هيئت مديره خانه مطبوعات مازندران با بيان اينكه خبرنگاران يكي از اعضاي بزرگ در جامعه هستند و اين خبرنگاران هستند كه دستگاه‌هاي اجرايي را در جريان و اطلاعات روز قرار مي‌دهند، تصريح كرد: هنوز در جامعه و در برخي از ادارات براي اين قشر فرهنگي و زحمتكش ارزشي قائل نمي‌شوند. زركوب گفت: خانه مطبوعات مازندران خانه همه خبرنگاران است اما خانه‌اي است كه هنوز مستاجر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي است. وي از مسئولان شهرداري و دستگاه‌هاي متولي امر خواست براي ساخت خانه مطبوعات در استان تلاش كنند. عضو هيئت مديره خانه مطبوعات مازندران همچنين با اشاره به برگزاري جشنواره و مسابقه مطبوعات در مازندران از همه نويسندگان، خبرنگاران و فعالان عرصه خبر استان خواست در اين جشنواره شركت كنند. زركوب درباره شركت در اين جشنواره گفت: آثار ارسالي بايد از آثاري باشد كه از تاريخ فروردين ماه 88 تا آذر 89 در مطبوعات، خبرگزاري‌ها، پايگاه‌هاي اينترنتي و نشريات داخلي كه داراي مجوز از فرهنگ و ارشاد اسلامي باشند منتشر شده باشد. وي تصريح كرد: هر فرد مي‌تواند حداكثر در سه رشته و در هر زمينه سه اثر را ارسال كند، آثار شركت‌كنندگان تا تاريخ 1389/10/5 از طريق دفاتر نشريات و پايگاه‌هاي اطلاع رساني به دفتر دبيرخانه اين جشنواره به آدرس مجتمع فرهنگي ارشاد مازندران طبقه دوم خانه مطبوعات ارسال كنند.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / ترکرود آخوند در مازندران پرباران ترين نقطه کشور گزارش شد

 ترکرود آخوند در استان مازندران به عنوان پرباران ترين نقطه کشور در دو ماهه نخست سال آبي جاري به ثبت رسيد. به گزارش آريا، بررسي نقاط پر باران و کم باران کشور نشان مي دهد ايستگاه ترکرود آخوند در شهر رامسر استان مازندران با 334 ميلي متر بيشترين ميزان بارش را از ابتداي سال آبي جاري تاکنون به خود اختصاص داده است. بر اساس اين گزارش، در حوضه آبريز درياي خزر بيشترين بارش مربوط به ايستگاه ترکرود آخوند و کمترين بارش ها در ايستگاه اردبيل با 9/5 ميلي متر بارش به ثبت رسيده است. همچنين ايستگاه هاي رودک جاجرود در استان تهران (حوضه فلات مرکزي) و گدارلندر در استان خوزستان (حوضه خليج فارس) به ترتيب با بارش 5/88 و 7/69 ميلي متر در جايگاه هاي بعدي نقاط پر باران قرار گرفتند. همچنين تا انتهاي آبان ماه جاري، پرباران ترين نقطه در حوضه آبريز سرخس با 5/30 ميلي متر بارش از ايستگاه قوچان در استان خراسان رضوي گزارش شد. بر اساس اين گزارش، حوضه درياچه اروميه ضعيف ترين بارش ها در سال هاي اخير را تجربه مي کند. پر باران ترين نقطه اين حوضه با 5/15 ميلي متر بارش در کمپ اروميه به ثبت رسيد. حوضه آبريز مرزي شرقي نيز در مدت مورد بررسي همچنان بدون بارش گزارش شده است.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

معاون استاندار مازندران: اشتغال فارغ‌التحصيلان از دغدغه‌‌هاي اصلي مسئولان باشد

 معاون پشتيباني و توسعه منابع انساني استاندار مازندران گفت: اشتغال فارغ التحصيلان بايد از دغدغه‌‌هاي اصلي مسئولان باشد. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، احمد جمشيدي بعدازظهر امروز در جلسه كارگروه پژوهش وبرنامه ريزي استانداري مازندران با اشاره به رونمايي سامانه پژوهشي مازندران اظهار داشت: مهمترين هدف از طرح اين سامانه شناسايي پژوهشگران مازندراني در سطح كشور و پژوهشگراني كه در زمينه‌ مازندران تحقيق مي‌كنند، است. معاون پشتيباني و توسعه منابع انساني استانداري مازندراي تصريح كرد: در هفته پژوهش از طريق اين سامانه تمام پژوهشگران شناسايي و مشخص شود و كميته علمي مي‌تواند با استفاده از اين اطلاعات شناسايي كند. معاون پشتيباني و توسعه منابع انساني استانداري مازندران با اشاره به پراكندگي دانشگاه‌ها در سطح كشور و رسيدن آن به 137واحد بيان داشت: بايد براي فارغ التحصيلان دانشگاه‌ها كه در سه و چهار سال آينده بيشتر مي‌شود، تمهيداتي اندشيده شود. وي تاكيد كرد: شاخصه‌هاي پيشرفت، ارتقاي سطح علمي كشور است به شرطي كه سطح تعادل اشتغال فارغ‌التحصيلان رعايت شود. جشميدي خاطرنشان كرد: بايد مسئله اشتغال فارغ‌التحصيلان از دغدغه‌‌هاي اصلي مسئولان باشد و همه به زعم خود تذكر و يادآوري كنند. معاون پشتيباني و توسعه منابع انساني استانداري مازندران در ادامه يادآورشد: يكي از ايراداتي كه ما مسئولان داريم اين است كه به صورت گروهي كار، تصميم‌گيري و موضوعات پيش روي جامعه را تجزيه و تحليل نمي‌كنيم. جمشيدي با دعوت از دانشگاهيان و پژوهشگران براي ثبت نام از اين سامانه بيان داشت: محققان براي بهره‌برداي مناسب از ظرفيت ايجاد شده و براي قراردادن مازندران در مسير رشد و توسعه در اين سامانه ثبت نام كنند.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اداره كل فرودگاههاي مازندران به عنوان دستگاه برتر در حوزه اقامه نماز معرفي شد

از سوي ستاد اقامه نماز استان مازندران ،اداره كل فرودگاههاي مازندران به عنوان دستگاه برتر درامراقامه نماز معرفي شد وازعملكرد موسي مشاءزميني مديركل ورئيس ستاد اقامه نماز فرودگاههاي استان مازندران قدرداني شد. به گزارش آريا به نقل ازروابط عمومي روابط عمومي اداره كل فرودگاههاي استان مازندران درجلسه هماهنگي توجيهي سفيران اقامه نماز دستگاههاي اجرايي مازندران كه باحضور حضرت آيت ا... طبرسي نماينده ولي فقيه در مازندران ، حجت السلام ابراهيمي مديركل فرهنگ وارشاد ودبيرستاد اقامه نماز استان ، جمشيدي معاون استاندار وجمعي از مديران دستگاههاي اجرايي برگزار شد، از سوي ستاد اقامه نماز استان، اداره كل فرودگاههاي استان مازندران به عنوان دستگاه موفق وبرتر در امراقامه نماز معرفي شد. همچنين حضرت آيت ا... طبرسي نماينده ولي فقيه در مازندران لوح تقدير با امضاي استاندار مازندران ومديركل فرهنگ وارشاد ودبيرستاد اقامه نماز استان به موسي مشاءزميني اهداءشد.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / حاشیه های ملاقات استاندار با مردم نكا

سايت استانداري مازندران درباره حاشيه هاي نهمین ملاقات عمومی استاندار و مدیران نوشت:

 * استاندار مازندران ساعت ۴۵/۷ وارد شهر نکا شد وبه گلزار شهدا رفت.
* امام جمعه نکا صبح زود درمحل گلزار شهدا منتظرطاهایی بود تا به وی خوش آمد بگوید .

* استاندار مازندران بر سر مزارهر شهید و پدر ویا مادر شهیدی که وفات یافته بود دسته گلی قرار می داد و خطاب به همراهان گفت: این پدرومادران آنقدرخوب بوده اند که این شهدا را تقدیم نموده اند.

* طاهایی از رییس بنیاد شهید نکا درخصوص تعداد شهدا ،وضعیت خانواده های آنها،تعداد خانواده های دو وسه شهید، پدر وماردان شهیدی که دارفانی را وداع نمودند پرسید.

* استاندار به شهردار نکا درخصوص زیباسازی مزار شهدا دستور اکید داد وگفت: باید این مکان به گلزار شهدا تبدیل شود.

* استاندار مازندران ساعت ۱۰/۸ وارد مصلی نمازجمعه نکا شد.

* طاهایی درابتدا از محل برگزاری مراسم بازید کرد ودستوراتی درجهت بهتر برگزار شدن برنامه صادرکرد که توسط عوامل اجرایی اجرا گردید.

* برنامه ملاقات عمومی ساعت ۲۰/۸ با قرار گرفتن استاندار ومدیران درجایگاه های خود آغاز شد.

* قبل شروع مراسم رییس اداره روابط عمومی مواردی را به مدیران وعوامل اجرایی مراسم اعلام نمود.

* حجت الاسلام والمسلمین لائینی ،امام جمعه نکا قبل از آغاز مراسم دعای فرج خواند.

* جمشیدی ،معاون توسعه مدیریت ومنابع انسانی قبل از معاونین دیگر درمحل تعیین شده حاضر شد.

* دکتر مقیمی،نماینده نکا،بهشهر و گلوگاه در ساعات اولیه آغاز مراسم به محل برگزاری ملاقات عمومی آمد.

*  در نهمین ملاقات عمومی برای اداره روابط عموی استانداری مازندران یک محل مراجعه ارباب رجوع درنظر گرفته بودند که البته رییس این ادره نیز دراین روز مراجعه کنندگان زیادی از جمله اهالی رسانه منطقه داشت.

* ابراهیمی معاون سیاسی امنیتی استاندار به همراه مدیرکل امنیتی خود دراین ملاقات حضور داشت.

* اموربانوان دراین روز نیز روز مراجعه کنندگان زیادی را پذیرا بود.

* مسایل عمرانی وبه طبع آن مدیران این حوزه در نکا مانند ملاقات های دیگر بیشترین ملاقات کننده را پذیرفتند.

* فرزانه ،معاون برنامه ریزی استاندار روز پرکاری داشت و درپایان برنامه نیزآخرین مدیری بود که محل ملاقات عام را ترک کرد.

* فرمانداری نکا به دلیل رعایت بسیاری از امور مربوط به این گونه مراسم ها از جمله جداسازی ورودی خواهران وبرادران،وجود تعداد زیاد صندلی برای ارباب رجوع،پیش بینی امکانات مناسب دبیرخانه،فضا سازی مناسب،اطلاع رسانی خوب درسطح شهرستان،استفاده از کارشناسان با تجربه برای راهنمایی ارباب رجوع به مدیر مربوطه،استفاده از ظرفیت رسانه وخبرنگاران دراین مراسم ، توانست رضایتمندی عموم مراجعه کنندگان ومدیران را بدست آورد.

* اکثر بانوان با مراجعه به مدیران کل دستگاه های اجرایی مشکل خود را رفع رجوع می کردند واین درحالی بود که آقایان تمایل بیشتری داشتند تا شخص استاندار به تقاضای آنها پاسخ دهد که این امر باعث شد تمامی ۶۰ صندلی در نظر گرفته شده در آن محدوده همیشه پر باشد.

* در بیرون مصلی،قبل از ورود به محل ملاقات، امدادگران مستقر در پایگاه جمعیت هلال احمر استان، مراجعه کنندگان را با راهنمایی می نمودند.

* راه اندازی ایستگاه صلواتی،ویزیت رایگان واستقرار آمبولانس از دیگر امکاناتی بود که با همکاری فرماندار نکا و هلال احمر در محوطه بیرونی دایر گردیده بود.

*  پانزده نفر از خبرنگاران رسانه ها  این برنامه را پوشش می دادند.

* کسانی که برای ملاقات با مدیران استان آمده بودند نظم خوبی در بیرون وداخل محل مراسم داشتند.

* ساعت ۱۸ عصر را نشان می داد که استاندار وهمراهان محل مصلی را ترک کردند واین درحالی بود که طاهایی وبسیاری از مدیران فرصت صرف صبحانه و نهار را هنوز پیدا نکرده بودند.

* ۱۵۵۸ نفر ، رقمی است که دفتر ارزیابی عملکرد وپاسخگویی به شکایات استانداری در خصوص ثبت افراد ملاقات کننده را به ثبت رسانده است که از این تعداد ۶۸۴ نفر را بانوان و۸۷۴ نفر را آقایان تشکیل می دادند.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / دوره تربيت معلم آموزش قرآن در نكا

 مسئول كانون قرآن اداره تبليغات اسلامی نكا گفت: 50 نفر از بانوان نكايی در دوره تربيت معلم اين شهرستان آموزش مربيگری ديده‌اند. به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) به نقل از روابط عمومی اداره‌كل تبليغات اسلامی مازندران، مصطفی تقی‌زاده، مسئول كانون قرآن اداره تبليغات اسلامی نكا، ضمن بيان اين خبر گفت: برگزيدگان فعال قرآنی كه در طرح شناسايی و سطح‌بندی فعالان قرآنی نكا قرار گرفتند از اين پس به گردهمايی‌های استانی و منطقه‌ای دعوت خواهند شد. وی افزود: در حال حاضر در شهرستان نكا، توجه شايانی از سوی بانوان به شركت در دوره تربيت معلم شده است و اميدواريم اين امر در بين آقايان نيز رواج يابد و ما در دوره تربيت معلم آقايان نيز با توجه به ظرفيت شهرستان، دارای مربی قرآن تربيت معلم باشيم. تقی‌زاده در ادامه سخنانش اظهار كرد: افرادی كه در دوره تربيت معلم قرآن دارای نمره حد نصاب باشند در دوره‌های آموزشی قرآن در سطح شهرستان و استان و در راستای گسترش فعاليت‌های قرآنی و تعاليم دينی بهره خواهيم برد. همچنين در خبر ديگری از استان مازندران آمده است كه سومين جلسه واحدهای قرآن و امور بانوان قائم‌شهر پيرامون جشن اعياد غديريه برگزار شد. رضا شيرآقايی، مسئول واحد قرآن اداره تبليغات اسلامی قائم‌شهر گفت: واحد بانوان از طريق هيئات مذهبی بانوان و مبلغاتی كه با اين اداره همكاری می‌كنند می‌تواند در جهت هرچه باشكوه برگزار شدن جشن دهه ولايت گام‌های مثبتی بردارد و در اين راستا به مراكز قرآنی و خانه‌های قرآن روستايی ما نيز كمك كنند. وی افزود: برگزاری جشن غدير متعلق به واحد خاصی نيست، بلكه همه بايد در اين مورد به هم كمك كنيم و آن‌را در چاچوب كار اداری قلمداد نكنيم، چرا كه همه مسلمان و شيعه اميرالمؤمنين علی(ع) هستيم. حضور همه ما در اين عرصه موجب قوت قلب و تشديد روحيه يكديگر می‌شود.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / برگزاري نمايشگاه صنايع‌دستي در شهرستان نکا

 معاون صنايع‌دستي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان مازندران از برگزاري نمايشگاه صنايع‌دستي شهرستان نکا در آبان ماه سال جاري خبر داد. رحمت عليزاده در گفتگو با ميراث آريا(chtn)با بيان اين مطلب افزود: در اين نمايشگاه 20 هنرمند صنايع‌دستي حضور داشتند. وي اضافه کرد: توليدات صنايع‌دستي در قالب 12 رشته بومي و غير بومي استان مازندران چون جاجيم، گليم، سوزن دوزي، معرق چوب، منبت، رودوزي سنتي، سفال، نقاشي روي شيشه، نقاشي روي چرم در اين نمايشگاه به نمايش گذاشته شد. عليزاده با اشاره به اختصاص چند غرفه به غذاهاي محلي اين استان، بيان داشت: اين نمايشگاه به مدت يک هفته در شهرستان نکا برپا بود. به گفته اين مقام مسئول، همچنين نشستي با مدير کل اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان به منظور رسيدگي به مشکلات هنرمندان صنايع‌دستي شهرستان نکا در حاشيه اين نمايشگاه برگزار شد. نمايشگاه صنايع‌دستي شهرستان نکا با حضور معاون فرماندار، معاون صنايع دستي و مسئولان محلي، 14 آبان ماه گشايش يافت.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / پنج پل پیاده مجهز به پله برقی در ساری ایجاد می شود

شهردار ساری از ایجاد پنج پل پیاده مجهز به پله برقی در مرکز شهر ساری خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، سید علی حجازی عصر شنبه در سازمان ترافیک شهرداری ساری گفت: مطالعه پروژه ایجاد 5 پل عابر پیاده مجهز به پله برقی در 5 نقطه از سطح شهر مورد بررسی قرار گرفت. وی خاطرنشان کرد: این طرح در مرحله مطالعه است و با توجه به اینکه چنین اتفاقی در مرکز استان بی نظیر و در کل استان کم نظیر است قصد داریم تا با مطالعه دقیق نسبت به انجام آن اقدام می کنیم. رجبی، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری ساری این اقدام را قدمی بزرگ در بالاتر رفتن سطح شهرنشینی در مرکز مازندران ارزیابی کرد. وی افزود: تمام برنامه های سازمان حمل و نقل و ترافیک در جهت افزایش کیفیت شهرنشینی است زیرا ترافیک واژه ای است که امروزه در ژنتیک شهرنشینی ورود پیدا کرده است. شهر ساری مرکز مازندران بیش از 300 هزار نفر جمعیت دارد.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / تولید 200 خودرو در بابل

 از آغاز فعالیت کارخانه ایران خودرو در بابل 200 دستگاه سمند سریر در این کارخانه تولید شد. مدیر عامل شرکت ایران خودرو مازندران به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: در ابتدا روزانه 4 خودرو تولید می شد که هم اکنون توليد به 16 دستگاه رسيده است است. حسین نژاد با اشاره به اینکه نخستین محموله این خودرو به تعداد 46 دستگاه 16 آبان به تهران ارسال شد افزود: این خودرو با قیمت 22 میلیون تومان در بازار به فروش می رسد. وی ارزش سرمایه گذاری در این شرکت را 15 میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: به زودی ظرفیت تولیدی این کارخانه افزایش خواهد یافت. يادآور مي شود، این کارخانه با مساحت 30 هکتار و 14 هزار متر مربع زیر بنا با اشتغال زایی بیش از 350 نفر فعالیت می کند که با تکمیل ظرفیت این میزان به بیش از 3 هزار نفر خواهد رسید


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / همايش «مازندران ديار علويان» در ساری برگزار می‌شود

همايش «مازندران ديار علويان» با حضور هنرمندان برجسته فرهنگ بومی عصر روز دوم آذر‌ماه سال جاری در ساری برگزار می شود. به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اعلام اين خبر گفت: در آستانه فرا رسيدن عيد سعيد غديرخم و با توجه به پشت سرگذاشتن روز 14 آبان‌ماه به نام (روز مازندران) همايش «مازندران ديار علويان» در مجتمع فرهنگی ــ هنری اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می‌شود. حجت‌الاسلام «ابراهيمی» افزود: در اين مراسم از فعالان فرهنگ بومی استان تجليل خواهد شد و هنرمندان برجسته بومی به هنرنمايی خواهند پرداخت. وی با بيان اينكه عموم خانواده‌های علاقه‌مند می‌توانند در اين جشن شركت كنند، گفت: در اين روز از تنديس روز مازندران رونمايی و از تمامی ميهمانان با غذاهای محلی پذيرايی خواهد شد. ابراهيمی از اميری‌خوانی‌، اجرای آئين‌های سنتی، غديرخوانی، بازی‌های محلی و ... به عنوان ديگر برنامه‌های اين جشن ياد كرد و افزود: ارزش و ميراث گران‌بهای شيعی در طبرستان از داشته‌ها و ذخائر بی‌نظير جهان اسلام است و ما بايد در حفظ اين دستاورد عظيم بيش از پيش بكوشيم.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / بزرگترین مجتمع خدماتی تجاری شمال کشور تخریب شد

 . به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران و به نقل از سازمان مسكن مازندران، ساخت این مجتمع با 120 میلیارد تومان اعتبار از 3 سال پیش در قائمشهر آغاز شده بود که در هنگام ساخت به علت رانش زمین ، ساختمان نیمه کاره ریزش کرد. بنابراين گزارش، قرار بود این ساختمان در 14 طبقه ساخته شود که به علت اختلاف میان شهرداری و شورای اسلامی شهر تاکنون راکد مانده بود . اما امروز زمین این ساختمان و ساختمان پست برق 20/63 ولت آن رانش کرد


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

همايش ملي برنج، نهم اسفند در دانشگاه علوم كشاورزي ساري برگزار مي‌شود

 چهاردهمين همايش ملي برنج كشور به ميزباني دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري با همكاري دفتر امور صنايع كشاورزي معاونت آب و خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي، نهم و دهم اسفندماه برگزار مي‌شود. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، بر اساس اعلام روابط عمومي معاونت آب و خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي، براي برگزاري اين همايش، استانداري مازندران، پژوهشكده برنج و مركبات، سازمان جهاد كشاورزي مازندران و موسسه برنج و مركبات نيز همكاري مي‌كنند. اين همايش با محورهاي برنج، فرصت‌ها، تهديدها و راهكارها، مهندسي و مديريت شاليزارها، صنايع تبديلي، تكميلي و فراورده‌هاي جانبي برنج برگزار مي‌شود


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / افزایش زیتون کاری در مازندران زیتون کاری در مازندران

 امسال 70 درصد افزایش یافت. رئیس جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت:در 120 هزار هکتار زمین امسال در استان زیتون کشت می شود که در مقایسه با پارسال 70 درصد افزایش دارد. تورنگ با اشاره به مناسب بودن شرایط اقلیمی استان برای کشت زیتون افزود : 30 واحد تولید کننده در استان فعال اند که سالانه 250 تن محصول زیتون تولید می کنند. وی با اشاره به اینکه کاشت زیتون در مازندران از سال 73 آغاز شد،تصریح کرد: 4 میلیون اصله نهال زیتون امسال از مازندران به دیگر استان های کشور صادر شد


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / كلنگ‌زني مجتمع فرهنگي و هنري رامسر

 فرماندار رامسر از كلنگ‌زني مجتمع فرهنگي و هنري اين شهرستان همزمان با سفر سوم رئيس جمهور به مازندران خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از رامسر، عبدالصمد صفرنژاد شب گذشته در نشست با خبرنگاران با اشاره به پروژه‌هاي عمراني شهرستان رامسر از كلنگ زني مجتمع فرهنگي و هنري اين شهرستان همزمان با سفر سوم رئيس جمهور به مازندران خبر داد. صفرنژاد افزود: افزايش باند فرودگاه رامسر به 4 هزار متر و افزايش اعتبار آن از 24 ميليارد به 44 ميليارد تومان از فرصت‌هاي خوبي براي شهرستان بوده است كه به دست آمده است. وي ادامه داد: اجرايي شدن سازه‌ها و ترمينال اين فرودگاه نيز در برنامه قرار دارد كه طي مطالعات اوليه رقم اعتباري آن بالغ بر 95 ميليارد تومان خواهد بود. فرماندار رامسر درباره تصفيه خانه رامسر بيان داشت: بر اساس برنامه‌ريزي قبلي قرار بود كه اين تصفيه خانه در آذرماه سال جاري به بهره برداري برسد اما با توجه به برنامه‌هاي جديدي كه در اين تصفيه‌خانه در نظر گرفته شده است تا پايان سال به بهره‌برداري خواهد رسيد. صفرنژاد خاطرنشان كرد: بلوار دريا نيز تمام شده است و باتوجه به اينكه اين پروژه به طور 100 درصد مربوط به اداره راه مي‌شده است هيچ ارتباطي با شهرداري ندارد و بايد در اين زمينه اطلاع‌رساني صحيح صورت گيرد. وي گفت: 300 ميليون تومان بودجه براي ترميم و آسفالت بلوار معلم از اداره راه گرفته شده است. فرماندار رامسر تصريح كرد: در راستاي اجراي طرح جامع برق شهرستان رامسر نيز اعتباري بالغ بر 80 ميليون تومان پيش‌بيني شده است كه نيازمند تلاش بيشتر براي جذب اين اعتبار است. وي با اشاره به برگزاري كنوانسيون تالاب‌ها در اسفندماه سال جاري در رامسر بيان داشت: يك ميليارد و 500 ميليون تومان اعتبار از سوي وزارت نيرو و استانداري مازندران براي زيبا سازي سطح شهر، روشنايي بلوار معلم و اطراف هتل در نظر گرفته شده است كه بايد تا يك ماه ديگر اجرايي شود. فرماندار رامسر افزود: ايجاد مبلمان شهري با اعتبار 700 ميليون تومان از سوي استانداري مازندران نيز بايد تا اسفندماه اجرايي شود. وي در ادامه بيان داشت: براي افتتاح كنوانسيون تالاب‌ها در تلاش هستيم تا شخص رئيس جمهور در اين مراسم حضور داشته باشند. صفرنژاد خاطرنشان كرد: در اجراي ساختمان كنوانسيون تالاب‌ها دغدغه اصلي بر سالن همايش اين ساختمان بوده است كه در نقشه اوليه 200 نفره در نظر گرفته شد و اميدواريم كه اين ميزان به 600 نفر افزايش يابد تا دبيرخانه آن را در كشور و اين شهرستان داشته باشيم. وي در ادامه به مطالعه طرح فاضلاب شهري رامسر به عنوان يكي از پروژه‌هاي مصوب سفر سوم رئيس جمهور به استان ياد كرد. فرماندار رامسر در پايان به جاده 10 كيلومتري داخل دريا اشاره كرد و بيان داشت: اين طرح با وجود برنامه اتوبان دو طبقه مطمئنا اجرايي مي‌شود و مطالعات آن از رامسر تا قائمشهر در حال انجام است.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / برگزاری کارگاه های تخصصی مهدویت در مازندران

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا نصوری در گفتگو با آینده روشن، گفت: بنیاد مهدی موعود(عج) مازندران در راستای برنامه های مهدوی خود با مراکز آموزشی این استان همکاری دارد. وی افزود: از جمله برنامه هایی که در حوزه مهدویت در این استان در حال پیگیری و اجرا است می توان به برگزاری آموزش کوتاه مدت ویژه معلمان، مربیان و مدیران مدارس مازندران اشاره کرد. نصوری خاطرنشان کرد: برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت ویژه ائمه جماعت مدارس استان مازندران از دیگر فعالیت های این بنیاد در سطح استان بوده است. وی گفت: یکی دیگر از فعالیت های مشترک با اداره کل آموزش و پرورش استان مازندران، برگزاری دوره آموزش تکمیلی معارف مهدویت، ویژه افرادی که دوره مقدماتی را سپری کرده اند، می باشد. بنیاد مهدی موعود(عج) مازندران اظهارداشت: از دیگر برنامه های این بنیاد در سطح استان می توان به برگزاری نشست های کارگاهی ویژه ائمه جماعات و مربیان پرورشی این استان و برگزاری نشست های نقد فیلم های هالیوودی ضد مهدوی اشاره کرد. وی گفت: یکی از برنامه های دیگر این بنیاد، برپایی نشست و همایش با برنامه های جانبی و فرهنگی ویژه سال روز امامت حضرت ولی عصر(عج) در استان است. نصوری عنوان کرد: از دیگر فعالیت های اخیر این بنیاد می توان به برگزاری نشست تخصصی غدیر و ولایت و مهدویت با حضور فعالان اجرایی و فرهنگی استان مازندران در ساری اشاره کرد.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / ديابت سطح 1 و 2 در فريدونكنار بيشتر نظارت شود

رئيس مركز بهداشت استان مازندران گفت: انتظار داريم ديابت سطح يك و دو در فريدونكنار بيشتر نظارت شود و دانش بهورزان را با آموزش افزايش داد. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان فريدونكنار، محمد جلاهي شب گذشته در افتتاحيه مركز ديابت شهرستان فريدونكنار اظهار داشت: هشت درصد جمعيت بالاي 30 سال ديابتي هستند كه شايد اين رقم بالاتر هم باشد كه اگر مراقبت نكنيم به آمار به ازاي هر پنج نفر يك ديابتي خواهيم رسيد. وي افزود: بايد با كاركردها، تلاش‌ها و آموزش به سمت يك زندگي خوب و سالم رفت. جلاهي تصريح كرد: در ايران به عنوان يك كشور در حال توسعه، تهديدات زيادي، حداقل جسم ما را تهديد مي‌كند، امروز نگراني‌هاي ما متفاوت شده است و البته بشر امروز كمتر به خودش توجه دارد. وي با تاكيد بر آموزه‌هاي ديني مان به عنوان حق‌النفس كه بايد عمر طولاني همراه با شادابي داشته باشيم، بيان داشت: در بحث بيماري غيرواگير مهم‌ترين مسئله اين است كه سبك و شيوه زندگي را بايد عوض كنيم، ما از شيوه غربي استفاده مي‌كنيم در صورتي‌كه ما مسلمانان استاندارد خودمان را داريم و نيامده‌ايم در زندگي‌مان آن را اجرايي كنيم كه غذا بايد حلال باشد و موقع خوردن به آن نگاه كنيم و جوييدن هم تعريف شد. جلاهي ادامه داد: بيش از 40 درصد افراد در ايران افزايش وزن دارند و افراد چاق مستعد بيماري ديابت هستند و 9 درصد مرگ و ميرها را ديابت به خودش اختصاص داده است در صورتي كه خيلي از عوامل را با يك شيوه درست مي‌توانيم تغيير دهيم. رئيس مركز بهداشت استان مازندران خاطرنشان كرد: زماني خوشحال مي‌شويم كه يك ورزشگاه را افتتاح كنيم نه اينكه يك مركز درماني را و زماني خوشحال مي‌شويم كه سرانه زمين‌هاي ورزشي در شهر زياد شود. وي اظهار داشت: در كشور آمريكا بالغ بر 100 ميليارد دلار فقط براي بيماري ديابت به طور مستقيم و غيرمستقيم هزينه مي‌شود. جلاهي گفت: انتظار داريم ديابت سطح يك و دو در فريدونكنار بيشتر نظارت شود و دانش بهورزان را با آموزش افزايش داد چراكه در حال حاضر اعداد و ارقام نگران كننده است كه بايد اميدوار بود همچون تالاسمي قدم‌هاي خوبي برداريم.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / درخت سيب در كندلوس مازندران به شكوفه نشست

 در آستانه فرا رسيدن سومين ماه پاييز شكوفه نشستن درخت سيب در كندلوس جلوه‌اي بهاري بخشيد. به گزارش خبرگزاري فارس از كجور، در آستانه فرا رسيدن سومين ماه از فصل پاييز درخت سيب در روستاي كندلوس مازندران به شكوفه نشست و چهره‌اي بهاري به اين منطقه بخشيد. همچنين برخي درختان ميوه جنگلي نيز در حاشيه روستاي كندلوس به شكوفه نشستند كه اين امر در منطقه كوهستاني كندلوس و با توجه به سرماي محسوس پاييزي موجبات شگفتي را فراهم آورد. رويش سبزه‌ها و گل‌هاي زيبا در روزهاي سرد پاييزي در منطقه كوهستاني نيز جلوه‌اي خاص به اين منطقه بخشيده و گويي كه فصل زيباي بهار چندماه زودتر به روستاي كندلوس بازگشته است. كارشناسان امر علت اين پديده را بارش‌هاي باران و شرايط و دماي مناسب آب و هوايي پس از بارش برف در ارتفاعات كجور در هفته‌هاي اخير دانسته‌اند.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / در سفر رئيس‌جمهور به مازندران؛ بخش ليتكوه آمل آغاز به كار مي‌كند

 فرماندار آمل از آغاز به كار فعاليت بخش ليتكوه اين شهرستان در سفر هيئت دولت به مازندران خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از آمل، يدالله اكبرزاده شنبه شب در ستاد استقبال از هيئت دولت در اين شهرستان با بيان اينكه آغاز به كار بخش ليتكوه آمل يكي از مهم‌ترين برنامه‌هاي استاني هيئت دولت در سفر به مازندران است، افزود: بخش ليتكوه به محوريت امامزاده عبدالله (ع) جز تقسيمات كشوري قرار گرفته است. وي با اعلام اينكه سرپرست بخشداري اين شهر در سفر هيئت دولت به مازندران معرفي مي‌شود، اظهار داشت: اين بخش به عنوان چهارمين بخش شهرستان آمل به شمار خواهد رفت. اكبرزاده با تاكيد بر اينكه تكميل استاديوم ورزشي شهرستان آمل مهم‌ترين دغدغه شهرستان در سفر هيات دولت به مازندران در اين شهر خواهد بود، تصريح كرد: تكميل اين پروژه در مصوبات سفر استاني دور سوم هيئت دولت قرار گرفته است. وي با اشاره به اينكه چهار سال از آغاز اين پروژه در شهرستان آمل سپري شده است، گفت: با اين وجود اين پروژه تنها 25 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است كه اتمام آن نيازمند اعتبارات بيشتر است. فرماندار شهرستان آمل با بيان اينكه تقاطع غيرهمسطح امامزاده عبدالله‌(ع) در سفر سوم هيئت دولت به مازندران به بهره‌برداري مي‌رسد، يادآور شد: سالن كشتي شهرك نبوت آمل و ساختمان شهرداري دابودشت نيز از جمله مهم‌ترين پروژه‌هايي است كه براي سفر اعضاي هيئت دولت به اين شهرستان در نظر گرفته شده است. وي با اعلام اينكه ستاد استقبال مردمي شهرستان آمل از رئيس‌جمهور در اين شهرستان تشكيل شده است، يادآور شد: سعي مي‌كنيم برنامه‌هايي متناسب با مسئولان مربوطه را براي اين شهرستان تدارك ببينيم. اكبرزاده بر آمادگي تمامي مديران دستگاه‌هاي اجرايي براي سفر رياست‌جمهوري به شهرستان آمل تاكيد كرد و افزود: رئيس‌جمهور تنها در جمع مردم ساري سخنراني خواهد داشت و نمايندگان ايشان براي بررسي وضعيت حوزه‌هاي انتخابيه به شهرستان‌ها سفر خواهند كرد.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / يك سوم بودجه كشور در قالب يارانه به مردم پرداخت مي‌شود

 معاون عمراني استاندار مازندران گفت:دولت 120هزار ميليارد تومان يارانه در سطح كشور پرداخت مي‌كند و يك سوم بودجه كشور در قالب يارانه به مردم پرداخت مي‌شود. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، سيد عيسي هاشمي شنبه شب در كميته حمل و نقل قانون هدفمندكردن يارانه‌ها اظهار داشت: دولت 120هزار ميليارد تومان يارانه در سطح كشور پرداخت مي‌كند و يك سوم بودجه كشور در قالب يارانه به مردم پرداخت مي‌شود. وي تصريح كرد: مجلس با هدفمند سازي 20هزار ميليارد تومان موافقت كرد و 100هزار ميليارد تومان ديگر در قالب يارانه به روال عادي پرداخت مي‌شود. هاشمي با بيان اينكه هدفمند سازي يارانه‌ها بايد در20 سال گذشته اجرا مي‌شد، بيان داشت: دولت نهم و دهم اين ريسك را پذيرفت و مجريان طرح بايد دقت داشته باشند كه اجراي اين طرح به صورت درست در كشور اجرا شود. وي تاكيد كرد: مجريان طرح هدفمند كردن يارانه‌ بايد اطلاعات كافي از نحوه اجرا طرح داشته باشند تا بتوانند اين طرح را به خوبي اجرا كنند و به جامعه انتقال دهند. هاشمي در ادامه بيان داشت: عده‌اي بسيار اندك هستند كه به صورت عمد درصدد اخلال در اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها هستند. معاون عمراني استاندار مازندران با بيان اينكه قوه قضاييه قول همكاري جدي براي اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها داد، بيان داشت: با ايجاد فضاي پليسي در بازار رقابت مخالفيم و عده‌اي اندكي كه در اجراي طرح اخلال مي‌كنند در شروع طرح شناسايي و مورد برخورد قانوني قرار مي‌گيرند. وي در پايان از تشكيل كميته ساماندهي سوخت با حضور رئيس ستاد سوخت كشور در چهارشنبه هفته جاري خبر داد.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / نوسازي 4000 دستگاه اتوبوس و ميني‌بوس در كشور

مديركل حمل ونقل و پايانه‌هاي مازندران گفت: 2 هزار و 500 دستگاه اتوبوس و يك‌هزار و 500 دستگاه ميني‌بوس در كشور نوسازي مي‌شود. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، مجيد نصرالله نژاد شنبه شب در كميته ساماندهي حمل و نقل پايانه‌هاي مازندران قانون هدفمندكردن يارانه‌ها اظهار داشت: اطلاعات يك‌هزار و319 وانت بار در سامانه حمل و نقل پايانه‌ها ثبت شد. وي تاكيد كرد: براي كنترل بيشتر وانت‌بارهاي كرايه رانندگي كه داراي خودروي عمومي هستند در زمان جابجايي بايد بارنامه به همراه داشته باشند. نصرالله نژاد از ثبت نام 9هزار و 728 خودروي مسافربري روستايي در سطح استان خبر داد و افزود: با بررسي‌هاي به عمل آمده خودرو‌هاي برون شهري حاضر در استان 5 هزار خودرو است كه نياز به برسي دقيق‌تر توسط فرمانداري‌ها و بخشداري‌ها است. وي با بيان اينكه در بين ثبت نام كنندگان خودروهاي مسافربر دارندگان اتومبيل‌هاي گران قيمت ديده مي‌شود، افزود: قانون براي رانندگان مسافربري شروطي را تعيين كرد و تنها كساني مي‌توانند از مزايا و امكانات ستاد حمل ونقل بهره ببرند كه همه شرايط لحاظ شده در قانون را داشته باشند. وي از نوسازي 2 هزار و500 دستگاه اتوبوس و يك‌هزار و500 دستگاه ميني‌بوس در كشور خبر داد. دبير شوراي ترافيك مازندران نيز ازعدم تغيير قيمت كرايه ميني‌بوس و اتوبوس درون شهري تا پايان سال خبر داد و بيان داشت: در 60درصد هزينه‌هاي مستقيم اتوميبل‌ها مثل روغن، لاستيك و تجهيزات جانبي ماشين‌ها تغيير نمي‌كند. پژمان اژدري بيان داشت: سرويس دهي تمام اتوبوس‌هاي درون شهري در خارج از شهر ممنوع است و لازم است مسئولان هر شهرستان نظارت بيشتري بر روند تردد اتوبوس و ميني بوس‌هاي درون شهري داشته باشند.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / برگزاري جشن ازدواج دانشجويان غرب مازندران

 رئيس دانشگاه پيام‌نور مركز آمل گفت: جشن ازدواج دانشجويي دانشجويان پيام‌نور شهرهاي غرب استان مازندران هفته جاري در آمل برگزار مي‌شود. سيد عبدالله بني‌هاشمي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آمل با بيان اينكه در اين جشن 117زوج دانشجوي دانشگاه‌هاي پيام‌نور غرب مازندران حضور خواهند داشت، افزود: اين مراسم جشن ازدواج 234 نفر از دانشجويان دانشگاه‌هاي استان برگزار مي‌شود. وي تصريح كرد: دانشجويان دانشگاه‌هاي پيام‌نور آمل، نوشهر، تنكابن، رامسر و محمودآباد در اين مراسم حضور خواهند داشت. بني‌هاشمي با اعلام اينكه در ميان اين دانشجويان 55 نفر از شركت‌كنندگان نيز از پيام‌نور واحد آمل خواهند بود، گفت: اين مراسم روز دوشنبه اول آذرماه صورت خواهد گرفت. وي با تاكيد بر اينكه در اين مراسم رئيس دانشگاه مازندران حضور خواهد داشت، افزود: به هر يك از زوج‌هاي دانشجو يك سكه بهار آزادي و يك عابر بانك با شارژ معين اختصاص خواهد يافت. بني‌هاشمي با بيان اينكه دانشگاه پيام‌نور آمل در سال 71 با يك واحد دانشگاهي در ساختمان استيجاري اداره اوقاف آغاز به كار كرده است، گفت: ساختمان شماره يك اين دانشگاه با زيربناي يك‌هزار و 400 مترمربع در دو طبقه و ساختمان شماره دو اين مركز نيز داراي زيربناي 4 هزار مترمربع و در چهار طبقه احداث شده است. وي با اعلام اينكه اين مركز داراي 27 رشته تحصيلي و 14عضو هيئت علمي است، اظهار داشت: اين واحد دانشگاهي هم اكنون داراي 4هزار و 300دانشجو است. رئيس دانشگاه پيام‌نور واحد آمل با بيان اينكه 2هزار و 972 نفر از دانشجويان اين دانشگاه دختر و يك‌هزار و 266 نفر پسر هستند، افزود: مقدمات داير شدن كارشناسي ارشد در رشته‌هاي علوم‌اقتصادي و علون‌تربيتي در اين دانشگاه نيز فراهم مي‌شود. وي افزود: اين دانشگاه در رشته ادبيات داراي كارشناسي ارشد است.


نوشته شده توسط م- شريفي در یکشنبه ۳۰ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران /مازندران قدرت بلامنازع تئاتر كشور شناخته شد

 اعلام مازندران به عنوان قدرت بلامنازع تئاتر كشور، برگزاري دوازدهمين دوره از مسابقات تاليف كتاب نماز در مازندران و ..... از جمله اخبار كوتاه مازندران در حوزه فرهنگ است. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، تئاتر استان مازندران صاحب ركوردي كم‌نظير در ميان استان‌هاي كشور شده و براي دومين سال پياپي به جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر راه يافت. مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران با اعلام موفقيت درخشان هنرمندان تئاتر استان در بيست و دومين جشنواره تئاتر مناطق كشور كه از 20 تا 24 آبان در شهر سمنان برگزار شد، افزود: نمايش "خيال بي خيال " كاري از گروه تئاتر مهر به نويسندگي فاطمه مكاري و كارگرداني صاحب آهنگر توانست با كسب چهار جايزه ارزشمند در رشته‌هاي نويسندگي، كارگرداني، بازيگري مرد و بازيگري زن از ميان 12 گروه نمايشي از 6 استان به بيست و نهمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر راه يابد. عباسعلي ابراهيمي ياد آور شد: گروه تئاتر مهر كه امسال موفق به كسب اين جوايز شد سال گذشته نيز با نمايش آوازي كه خدا زمزمه مي كند در جشنواره تئاتر فجر حضور داشته و در هر دو سال مورد حمايت مادي و معنوي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران قرار گرفت. حضور گروه‌هاي تئاتر مازندران در جشنواره‌هاي معتبر سراسري و بين‌المللي در سه سال اخير از رشد فزاينده‌اي برخوردار شده است كه آمار آن متعاقبا اعلام خواهد شد.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

ششمين جشنواره آواها و نغمه‌هاي آسماني در ساري به كار خود پايان داد

 منتخبان ششمين جشنواره آواها و نغمه‌هاي آسماني جوانان مساجد كشور در ساري در بخش‌هاي سرود و تواشيح مشخص شدند. ششمين جشنواره آواها و نغمه‌هاي آسماني كشور با اعلام نفرات برتر و قرائت بيانيه هيئت داوران به كار خود پايان آمده است. در مراسم اختتاميه اين جشنواره نفرات برتر رشته‌هاي تواشيح و سرود با داوري هيئت داوران جشنواره اعلام و افراد برتر جوائز، لوح سپاس و تنديس جشنواره را دريافت كردند. در گروه (ب) رشته تواشيح، گروه مرآت الثقلين استان يزد، مقام اول، گروه ثارالله (ع) استان آذربايجان شرقي، رتبه دوم و گروه اعراف استان مازندران، رتبه سوم را كسب كردند. گروه تواشيح مصباح الهدي از استان خوزستان به عنوان گروه برتر بخش (الف) انتخاب شده و جوائز نقدي، تنديس جشنواره و لوح سپاس اين بخش را از آن خود كرد. در ادامه در بخش سرود بالاي 14 سال اين جشنواره، گروه سروستان كانون فرهنگي و هنري نور ولايت از استان خراسان رضوي به خاطر سرود زيارت، رتبه اول؛ گروه موعود كانون فرهنگي و هنري امام حسين (ع) از استان مركزي براي سرود آهوانه، رتبه دوم، گروه‌هاي مصباح الهدي كانون فرهنگي و هنري امام صادق (ع) از استان فارس براي ارائه سرود بهار لاله‌ها و گروه سرود مائده‌القرآن از كانون فرهنگي و هنري فواد القرآن استان خراسان رضوي رتبه سوم را در اين جشنواره از آن خود كردند. در بخش سرود گروه زير 15 سال، گروه موعود از استان خراسان رضوي، به خاطر سرود آهوي دشت غربت حائز رتبه اول، گروه طاها از كانون فرهنگي و هنري مهديه استان اصفهان براي سرود امام رضا (ع) حائز رتبه دوم و گروه رجا از كانون فرهنگي و هنري امام سجاد (ع) استان قزوين جهت اجراي سرود فلسطين حائز رتبه سوم شدند. در ادامه هيئت داوران در بخش آهنگ ساز برتر بالاي 14 سال، سيد يحيي موسوي از استان خراسان رضوي را به خاطر سرود زيارت گروه سروستان به عنوان حائز رتبه برتر معرفي نمود. سعيد ابراهيمي از گروه سرود موعود استان مركزي به عنوان تك خوان برتر بالاي 14 سال برگزيده شد و حسين ذبيحي از گروه سرود استان خراسان رضوي به عنوان مربي بالاي 14 سال انتخاب شد. همچنين در بخش انتخاب شاعر برتر بالاي 14 سال مهدي رحيمي از گروه سرود موعود استان مركزي با نظر هيئت دواران منتخب اين بخش شناخته شد. عليرضا محمددوست از گروه سرود موعود استان خراسان رضوي به عنوان تك خوان برتر زير 15 سال، حسينعلي زرآبادي پور از گروه سرود امام سجاد (ع) استان قزوين و سعيد عنايتي از گروه سرود طاها استان اصفهان به عنوان مربي برگزيده زير 15 سال اتنخاب شد. ششمين جشنواره آواها و نغمه‌هاي آسماني جوانان كشور در استان مازندران به كار خود پايان داد.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / سلمان هراتي شاعر آسمان و انقلاب

 معاون فرهنگي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران گفت: سلمان هراتي نخستين شاعر مازندراني است كه به عنوان شاعر نسل اول انقلاب به جامعه شعر و ادب ايران پيوست.

به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، سلمان هراتي شاعر انقلابي مازندران در فصل تولد گل‌ها يعني اول فروردين 1338 در روستاي مرزدشت تنكابن يكي از شهرهاي شمالي ايران در خانواده مذهبي متولد شد.
درس‌هاي ابتدايي تا پايان دوره متوسطه را در زادگاهش خواند سپس در دانشسراي راهنمايي تحصيلي پذيرفته شد و پس از دو سال در رشته هنر مدرك فوق ديپلم را اخذ كرد و پس از پايان تحصيلات در يكي از مدارس روستاهاي دور لنگرود مشغول تدريس شد.
تخلص او در اشعارش «آذرباد» بود و در شعرهايش از سهراب سپهري و فروغ فرخزاد تاثير مي‌گرفت و يكي از شعرهايش را به سهراب سپهري تقديم كرد.
وي از دوستان نزديك سيد حسن حسيني و قيصر امين پور بود، سيد حسن حسيني بعد از مرگ سلمان يكي از بهترين آثار ادبي‌اش يعني كتاب بيدل، سپهري و سبك هندي را تقديم او كرد و قيصر امين پور هم كليات او را منتشر كرد.

*ويژگي‌هاي شعر سلمان
خواننده شعر سلمان هراتي در وهله نخست بيش از هر چيز با ايدئولوژي شاعر مواجه مي‌شود، بيشتر اشعار سلمان مستقيم يا غيرمستقيم به بازگويي جهان بيني، اعتقادات و برداشت‌هاي اجتماعي و سياسي او مي‌پردازد.
سلمان هراتي شعر را براي اداي تعهد اجتمايي و سياسي خود مي‌داند، آنجا كه سلمان از وطن مي‌گويد منظورش ايران معاصر است و در وصف آن نه به تاريخ سرك مي‌كشد و نه مختصات فرهنگي ملي را برجسته مي‌كند بلكه از ايراني مي‌گويد كه نام خيابان‌هايش را شهيدان برگزيده‌اند، بهشت زهرايي دارد كه آبروي زمين است.

*زبان شعر سلمان هراتي زبان شعر انقلاب است
سلمان از همان ابتدا با حركتي معقول و متناسب در سرايش شعر خود را به جامعه ادبي معرفي كرد، حضور سبزي پاك جنگل‌هاي شمال و آبي درياي خزر از تصويرهاي جدايي‌ناپذير اشعار اوست.

* آثار سلمان هراتي
سلمان هراتي فرصت زيادي براي شعر سرودن نداشت اما در همين عمر كوتاه 27 ساله‌اش آثار ارزشمندي به وجود آورد كه هر كدام جايگاه ويژ‌ه‌اي در ادبيات معاصر به خود اختصاص داد‌هاند، دو مجموعه آسمان سبز چاپ شده در سال 1364 و دري به خانه خورشيد چاپ شده در سال 1367كتاب‌هاي موفقي هستند كه دربردارنده شعرهاي ويژه بزرگسالان سلمان است.
وي همچنين كتاب از اين ستاره تا آن ستاره در حوزه شعر نوجوان گزيده ادبيات معاصر دو مجموعه شعر 1378 و مجموعه كامل شعرهاي سلمان هراتي 1380 از خود به يادگار گذاشته است.

* بصيرت اجتماعي
سلمان هراتي شاعري متعهد است كه اين تعهد را در بيشتر شعرهايش مي‌توان ديد، او آگاهي و بصيرت اجتماعي را در شعرهايش به مخاطبانش مي‌آموزد، توطئه دشمنان را يادآوري مي‌كند و به خواننده هشدار مي‌دهد، سلمان در عين حال از لحظه‌هاي خلوت شاعرانه به هيچ وجه نمي‌گذرد و آن را به همه هياهو‌ها و جنجال‌ها ترجيح مي‌دهد.

*غرب ستيزي
سلمان هراتي شاعر سادگي‌ها، زيبايي‌ها و طبيعت است و نگاه او به دنياي امروز نگاهي است آميخته با نكوهش مدرنيته و غرب‌گرايي و ستايش انسانيتي كه بر پايه‌هاي ديني استوار است.

* شاعر شعر جنگ
او يكي از شاعران برجسته و توانا در عرصه انقلاب و شعر جنگ است كه خيلي زود انقلاب را درك و آن را در اشعارش منعكس كرد. شعر سلمان سرشار از عشق و ايمان و خلوص است كه ارزش‌هاي بي‌بديل هويت انساني را نشان مي‌دهد، در شعر او جنگ عنصري ضدبشري و ويران‌كننده نيست بلكه زيبا و واجب است و رنگ دفاع مقدس به خود مي‌گيرد.
سلمان هراتي فرزند روستاست و فقر و رنج را با تمام وجود حس و با آن زندگي كرده است از اين رو بهتر از هر كس مي‌تواند چهره درد و رنجي را كه بر روستاييان فقير اين مرز و بوم رفته را ترسيم كند.
شاعر شعر جنگ مازندراني در نهم آبان سال 1365هنگامي كه براي تدريس به كلاس درس در لنگرود مي‌رفت در يك سانحه رانندگي جان به جان آفرين تسليم كرد و در زادگاهش تنكابن به خاك سپرده شد.

*سلمان هراتي شاعر مظلوم مازندران
معاون فرهنگي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگي فارس در ساري اظهار داشت: سلمان هراتي نخستين شاعر مازندراني است كه به عنوان شاعر نسل اول انقلاب به جامعه شعر و ادب ايران پيوست.
نقي مهدي‌پور افزود: بهره‌گيري از واژه‌هاي عاميانه يكي از ويژگي‌هاي شعر سلمان هراتي است و بيشتر اشعار سلمان به زبان انقلاب بود و او از تاثيرگزارترين شاعران در حوزه دفاع مقدس بود.
وي تصريح كرد: با وجود اينكه سلمان هراتي از شاعران ملي ما بودند و جزء 15 شاعر برگزيده 20 سال جنگ است كه در سال 1379 به جامه شعر و ادب معرفي شدند اما هنوز جامعه فرهنگ و ادب نتوانستند حق اين شاعر انقلابي مازندران را به خوبي ادا كنند.
مهدي‌پور اظهار داشت: با وجود اينكه سلمان هراتي از ديار مازندران است اما مسئولان فرهنگي نتوانستند به خوبي از زحمات اين شاعر بزرگ مازندراني تقدير كنند و در واقع سلمان يكي از شاعران مظلوم مازندران است و با وجود اينكه از شعراي ملي ما بودند در پايتخت بيشتر از مازندران مجالس بزرگداشت اين شاعر برگزار مي‌شد.
وي گفت: سال‌هاي قبل براي يادبود سلمان هراتي شب شعري در شهرستان محل زادگاهش تنكابن برگزار مي‌شد اما امسال براي بزرگداشت اين شاعر مازندراني و به جهت شناخته شدن بيشتر ابعاد شخصيتي و ادبي سلمان هراتي براي نخستين بار همايش سراسري علمي، پژوهشي درباره آثار سلمان توسط اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران برگزار مي‌شود.
مهدي‌پور افزود: در تلاش هستيم تا با رايزني با اداره كل آموزش و پرورش در روز همايش سلمان هراتي در تمام مدارس استان زنگ سلمان نواخته شود تا دانش‌آموزان ترغيب شوند با زندگي اين شاعر مازندراني آشنا شوند.
معاون فرهنگي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران گفت: محورهاي كلي همايش در زمينه‌هاي سلمان و شعر و انقلاب، دفاع مقدس، وطن، بوم و اقليم و طبيعت شمال در شعر سلمان، سلمان هراتي و شعر و ادبيات كودك، تاثيرپذيري سلمان هراتي از شعر كهن، معاصر، شعر جهان و تاثيرگزاري وي بر جريان شعر كشور، فرهنگ مردم و اساطير در شعر سلمان هراتي، عناصر صور خيال و موسيقي در آثار شعر، نقد ساختاري نقد فرماليستي و نقد زيباشناختي است.
همايش سلمان هراتي ماه‌هاي پاياني سال جاري در مازندران برگزار مي‌شود.
...................................
گزارش از قدسيه سادات شعبانپور


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / 90 درصد مصوبات اجرایی شده است

 90 درصد مصوبات راه و ترابری در دو سفر گذشته دولت به مازندران اجرایی شد. دبیر ستاد پیگیری مصوبات اداره کل راه و ترابری مازندران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت : 35 طرح با اعتبار 2 هزار میلیارد تومان در دو سفر گذشته دولت به مازندران در بخش راه و ترابری به تصویب رسید که 30 طرح از 5 تا 90 درصد در استان پیشرفت فیزیکی دارد . مسلم نصرالله پور افزود : طرح توسعه و تعریض محور هراز به طول 60 کیلو متر با پیشرفت فیزیکی 35 درصد ، تکمیل راههای تنکابن به الموت قزوین ، مازندران به دامغان و چهار خطه کردن قائمشهر تا جویبار ، بابل تا آمل ، فریدونکنار تا آمل ، جویبار تا کیا کلا ، ساخت ده تقاطع غیر هم سطح و 20 زیر گذر ، تکمیل کمربندی ساری ، ساخت بزرگراه بابلسر به بندر امیر آباد ، ساری به کیاسر و کیاسر به سمنان ، بهسازی راه سوادکوه به سمنان ، تعریض محور قائمشهر و تجهیز و نوسازی ماشین های راه سازی از مهمترین مصوبات در حال اجرای دو سفر گذشته دولت به مازندران هستند . وی با بیان اینکه 3 هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرحهای دو سفر دولت به مازندران اعتبار نیاز است تصریح کرد : ساخت آزاد راه تهران شمال – آزاد راه ساحلی شرق به غرب مازندران – آزاد راه شرق به غرب استان – بزرگراه بابلسر به بندر امیر آباد و بهسازی مسیر مرزن آباد به کلاردشت بدلیل نبود اعتبار تاکنون بلا تکلیف مانده است . نصرالله پور افزود : اصلاح 200 نقطه با اعتبار 300 میلیارد ریال و چهار خطه کردن 270 کیلو متر از محورهای استان از مصوبات دو سفر گذشته دولت به مازندران بوده که اجرای آن به پایان رسید


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / رونق گردشگري مازندران در گرو مشارکت بخش خصوصي است

 پيشبرد اهداف اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان مازندران، مستلزم کمک و همراهي بخش خصوصي و تشکل‌هاي مرتبط است. به گزارش موج، مديرکل ميراث فرهنگي مازندران در نخستين نشست هم‌انديشي مديران دستگاه‌هاي اجرايي و تشکل‌هاي بخش خصوصي حوزه ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري اين استان که در هتل اسرم ساري برگزار شده بود، مازندران را قطب گردشگري کشور اعلام کرد و بيان داشت:‌ اين اداره کل بدون کمک و همراهي بخش خصوصي و تشکل‌هاي مرتبط نمي‌تواند از چندان ماهيت و تعريفي برخوردار باشد. اسداله محمد‌پور اضافه کرد: تجميع سه حوزه ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در يک سازمان ضمن برخورداري از پشتوانه لازم، مکمل يکديگر نيز خواهند بود. وي نظام‌مند شدن اين نوع نشست‌ها را ضروري بيان کرد و افزود: برگزاري چنين نشست‌هايي مي‌تواند منتج به نتايج کاربردي براي رونق و توسعه گردشگري استان شود. معاون امور عمراني استانداري مازندران نيز در اين نشست، صنعت گردشگري را به عنوان صنعتي پاک و سازگار با محيط زيست، پايه‌اي براي توسعه اقتصادي استان عنوان کرد. سيد عيسي هاشمي صنعت گردشگري را سرمايه‌ معرفي کرد و گفت: اين صنعت اشتغالزا، نگاه حمايتي دستگاه‌هاي مرتبط به ويژه منابع طبيعي و محيط زيست را مي‌طلبد. وي از تمام صاحبنظران حاضر خواست تا با ارائه راهکارهاي مناسب براي تقويت گردشگري استان تلاش کنند. وي بر ضرورت برگزاري نشست تخصصي با نمايندگان تشکل‌هاي خصوصي حوزه گردشگري استان تأکيد کرد. اين نشست هم‌انديشي با اظهارنظر تشکل‌هاي گردشگري استان نيز همراه بود که مي‌توان به سخنراني عاشوري نايب رئيس جامعه هتلداران مازندران در مورد اعطاء تسهيلات احياء و نوسازي هتل‌هاي استان اشاره کرد. تقي‌نسب عضو انجمن دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي استان نيز پيرامون ضرورت ايجاد صرافي‌ها و کيوسک‌هاي تلفن راه دور به منظور خدمات دهي به گردشگران در شهرهاي گردشگري استان و نصب تابلوهاي راهنماي مکان‌هاي تفريحي در ورودي و خروجي شهرها سخن گفت. صادقي لاريجاني، دبير جامعه پذيرايي بين راهي کشور و رئيس جامعه پذيرايي بين‌راه هراز نيز توضيحاتي در مورد معضل پديده قارچ‌گونه واحدهاي پذيرايي غير مجاز در جاده‌هاي استان و ضرورت جلوگيري و برخورد قاطع با اين واحدها ارائه کرد. معيل از انجمن ميراث فرهنگي مازندران به ارائه توضيحاتي پيرامون ضرورت فرهنگ‌سازي و برنامه‌ريزي فرهنگي براي حفظ فرهنگ و اصالت مازندران پرداخت. عظيمي از انجمن دوستداران ميراث فرهنگي‌ هوتو نيز به برگزاري نشست تخصصي مديران استان با تشکل‌هاي مردم نهاد دوستداران ميراث فرهنگي و معرفي صحيح آثار تاريخي استان به گردشگران تأکيد کرد. نماينده انجمن ميراث فرهنگي سخت سر رامسر نيز در مورد برگزاري همايش پاسداشت کنواسيون تالاب‌ها در رامسر با حضور سفراي کشورهاي خارجي در اين شهرستان سخن گفت. همچنين تقويت بازارچه‌هاي محلي صنايع‌دستي و تجميع بازارچه‌ هنرمندان استان نيز موضوع سخنراني ارجمند به عنوان دبير انجمن هنرمندان و صنعتگران صنايع‌دستي استان بود.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / حضور دانشگاه هاي مازندران در جشنواره رازی

 آثار دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل به جشنواره سراسری علوم پزشکی رازی راه یافت. به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، دو دانشگاه علوم پزشکی در 10 بخش این جشنواره شرکت می کنند. بر این اساس، آثار راه یافته از دانشگاه ها و مراکز علوم پزشکی سراسر کشور در بخش های محققان دانشگاهی ،محققان جوان و غیر دانشجو ،صاحبان ابتکار و اختراع در حوزه علوم پزشکی، محققانی که تحقیقاتی برای ارتقاء نظام سلامت دارند، عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی زیر پوشش، محققان ایرانی مقیم خارج از کشور، مجلات علمی پژوهشی مصوب علوم پزشکی ،کمیته های تحقیقات دانشجویی سازمان های غیردولتی, شرکت ها و انجمن های علمی و خیریه در این جشنواره ارزیابی و مراکز و محققان برتر معرفی می شوند. يادآور مي شود، شانزدهمین جشنواره سراسری علوم پزشکی دی امسال در تهران برگزار می شود


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / 9700 خودروی روستایی در مازندران شناسایی شد

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های مازندران گفت: مسئولیت حمل و نقل روستاییان استان، با شناسایی 9 هزار و 728 راننده خودرو در مازندران انجام می شود. به گزارش خبرنگار مهر، مجید رضا نصرالله نژاد عصر شنبه در جلسه ستاد هدفمندی یارانه ها افزود: با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها بسیاری از مشکلات حمل و نقل روستاییان رفع می شود و جلوی قاچاق سوخت در جامعه گرفته خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح می توانیم شاهد ارتقاء ضریب ایمنی در جاده های استان باشیم. مدیرکل حمل و نقل و پایانه های مازندران از اجرای طرح بیمه بازنشستگی رانندگان سیستم حمل و نقلی استان در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: با اجرای این طرح، دولت مکلف به پرداخت 50 درصد حق بیمه بازنشستگی رانندگان استان می شود. نصرالله نژاد با بیان اینکه بهسازی و نوسازی ناوگان حمل و نقل برون شهری از طریق این طرح تقویت می شود، یادآور شد: بر اساس نظر دولت اقلام مصرفی خودرو نظیر روغن و لاستیک افزایش نخواهد یافت. وی از شناسایی هزار و 319 دستگاه وانت بار و چهار هزار و 900 خودروی برون شهری در مازندران خبر داد و گفت: تسهیلات 500 هزار تومانی تا یک میلیون تومانی به متقاضیان خودروهای سواری و خاور جهت دریافت بنزین هوشمند اعطا می شود. محمود شعبان زاده، رئیس سازمان اقتصادی و دارایی مازندران گفت: ستاد هدفمندی یارانه ها در استان به دنبال تقویت نوسازی ناوگان حمل و نقل است. وی افزود: قیمت انرژی در قانون هدفمندی متعادل می شود.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

صدور شناسنامه مکانيزه بالاي 15 سال در کليه ادارات تابعه استان مازندران

با مساعدت مسئولين سازماني و استاني و تهيه کليه تجهيزات ( خصوصاً چاپگرهاي مخصوص صدور شناسنامه) صدور شناسنامه بزرگسال از اين پس در کليه ادارات استان به صورت مکانيزه انجام مي گيرد. به گزارش آريا، صدور شناسنامه مکانيزه به صورت فراخوان عمومي نمي باشد و تعويض آن ضروري نيست. بلکه براي افرادي که براي دريافت شناسنامه المثني و يا تعويض شناسنامه به علت تغيير مشخصات سجلي به ادارات تابعه مراجعه مي نمايند، شناسنامه مکانيزه صادر مي گردد.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / آب و هوای مازندران

سلسله مياني البرز همچون سدي رفيع ، در امتداد شرق به غرب ، استانهاي شمالي كشور از جمله مازندران را به قسمت جلگه اي و كوهستاني تقسيم و آن را از قسمت داخلي ايران جدا مي سازد. آب و هواي  مازندران  با توجه به وجود دريا، جنگل و كوهستان به نواحي معتدل مرطوب جلگه اي ، معتدل كوهپايه اي و سرد كوهستاني (در ارتفاعات بالاي ۳۰۰۰ متر) دسته بندي مي شود كه جمعيت غالب استان در اراضي جلگه اي آن ساكن مي باشند. بررسي ميانگين پارامترهاي هواشناسي ايستگاههای سپنوپتيك مناطق جلگه اي غرب تا شرق استان ، در دوره بلند مدت آماري ۲۳ (و قائمشهر ۱۷) ساله منتهي به سال ۱۳۸۱ نشان مي دهد كه، مجموع بارندگي سالانه شهرهاي غرب استان رامسر (۱۱۵۲) و نوشهر (۱۳۰۷) ميلي متر بيشترين مقدار ، مناطق مياني بابلسر (۹۲۸) و قائمشهر (۷۱۵)، و بهشهر با (۵۷۸) ميلي متر در شرق استان كمترين مقدار  را دارند ۰۰۰  ميزان  ساعت  روزهاي  آفتابي در بين  5 شهر  فوق ، بابلسر با ۴۶% اوقات روز معادل (۲۰۵۰) ساعت بيشترين ميزان ، رامسر
 
(۱۶۱۳) بهمراه بهشهر( ۱۷۹۷) ساعت از كمترين مقدار برخوردارند۰۰۰حداكثر (و حداقل) مطلق درجه حرارت روزانه اين پنج شهر  در طول دوره مذكور ، بين ۳۵ تا ۴۰ (و ۶ ـ تا ۳ـ) درجه  سانتي گراد ، اما ميانگين هاي : حداكثر ، متوسط و حداقل درجه حرارت سالانه پنج شهر فوق نزديك بهم ، به ترتيب ۳/۲۰ ، ۵/۱۶ و ۶/۱۲ درجه سانتي گراد برآورد شده است. ميانگين رطوبت مطلق اين شهرها از حداقل ۷ تا حداكثر ۱۰۰ درصد در نوسان بوده است. اما ميانگين های : ارقام حداكثر ، متوسط و حداقل رطوبت
 
نسبيسالانه پنج شهر فوق به ترتيب ۹۵ ، ۸۰ و ۶۸ درصد را نشان مي دهد ۰۰۰ حداكثرسرعت وزش باد شهرها از ۲۴ تا ۲۸ متر بر ثانيه در نوسان بوده است و حداكثر بارندگي در يك روز در طول دوره بلند مدت مذكور در رامسر بيشترين مقدار (۳۲۸) ، نوشهر (۳۰۵) ميلي متر و كمترين مقدار مربوط به بابلسر با (۲۰۰) ميلي متر مي باشد. 
 


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / وجه تسميه نام مازندران

 عده اي از مورخان و نويسندگان ، ريشه واژه مازندران را از كلمه ‹‹ ماز›› به معني‹‹ دژ›› مي دانند. در تاريخ آمده كه مردم به فرمان ‹‹ مازيار بن قارن ›› سردار معروف طبرستان ، براي جلوگيري از نفوذ اعراب در نقاط حساس اين منطقه به احداث دژ پرداختند و مازندران را به صورت (ماز + اندرآن) به معني ‹‹ دژ درآن›› مي شناختند. به گزارش ‹‹ ابن اسفنديار ›› مازندران در اصل ‹‹ موزاندرون›› يعني ولايت ‹‹ درون كوه موز ›› بوده است. حجازي كناري مي نويسد : بعيد نيست كه مازندران ، محل سكونت آريايي هاي مهاجر، نام خود را از خداي خود ‹‹ ايندر›› گرفته باشد. در اين صورت مازندران از دو جزء ‹‹ ماز›› و ‹‹ ايندر›› تشكيل مي شود. ‹‹ ماز›› به صورتهاي مز ، لها ، مهي ، مزي به معني بزرگ ، و ايندر ( Indar )، نيز نام خداي آنان بود . مجموع اين دو جز ‹‹خداي بزرگ ›› و در تلفظ مازاندران يا مازندران ‹‹سرزمين خدايان ›› يا ‹‹ سرزمين خدا›› را افاده مي كند.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / مازندران در گذر زمان

مطالعات باستان شناسي در غارهاي كمربند و هوتو در بهشهر ، زيست انساني در مازندران را  به  حدود ۹۵۰۰ پيش از  ميلاد مي رساند . مازندران كنوني  بخشي از سرزمين  گسترده تري است  كه در متون  تاريخ از آن با نام   ‹‹فراشوراگر›› و ‹‹پتيسخوارگر›› ياد كرده اند. محققان ، مازندران و گيلان را به سبب همجواري و نيز به سبب اوضاع طبيعي و جغرافيايي مشابه ، عموماً با هم نام مي برند و همه مناطقي كه در جنوب درياي مازندران و ميان آذربايجان و خراسان قرار دارند را يك ناحيه مي دانند. از اين حدود در زمان هخامنشيان در كتيبه بيستون نام ‹‹ پتشواريش ››ضبط شده است. طبري ها و مردم تيره هاي ساكن اين ناحيه همواره به عنوان بهترين تير اندازان ، كمان داران ، فلاخن اندازان ، شمشيرزنان و زوبين اندازان در جنگ هاي شاهان هخامنشي با دولت هاي ديگر معرفي مي شوند. استرابن جغرافيا نويس يوناني اين محدوده را به صورت ‹‹ پرخواترس ›› نام مي برد. طبري ها (وساير تيره ها ) در جنگ داريوش سوم با اسكندر مقدوني در‹‹ گوگمل ›› حضور چشمگيري داشتند و مسئول نگاهباني شاهنشاه و خاندان او بودند. همينطور اسكندر فاتح ايران نتوانست از طريق جنگ طبرستان را تسخير كند.

طبرستان به علت وضعيت خاص اقليمي از ايام باستان جايگاه و پايگاه اقوام خانواده هاي حاكم مختلف بود. نخستين كسي كه در نوشته هاي مورخان به عنوان حاكم شهرستان طبرستان از او ياد شده اتو فردات يا فرهاد پارتر است. طبرستان به علت نزديكي با سرزمين و دولت پارت تا انقراض اشكانيان عملاً زير استيلاي دولت اشكاني قرار داشت.
واژه مازندران كه از نظر جغرافيايي بخش بزرگي از طبرستان بوده است ، در حوالي سده هفتم هـ . ق .جانشين نام طبرستان شد. سلسله هاي مشهوري كه سرزمين مازندران را در اختيار داشتند، آل قارن ۵۰ سال قبل از هجرت تا ۲۲۴ هـ .ق ، شامل سلسله گاوباره ، پادوسپانان ، باونداسپهبدان ، آل وشمگير يا آل زيار ، اسپهبدان باوند مهمترين آنها بوده اند. طاهريان ، صفاريان ، سامانيان ،غزنويان ، تيموريان ، صفويان و سلسله قاجار نيز اين منطقه را به عنوان ايالتي از ايران  در اختيار داشتند . تاريخ نويسان ، يكي از افتخارات مهم مازندران را پذيرش مذهب شيعه بدون قدرت شمشير مي دانند. سادات حسني و حسيني از راه تبليغ دين و مذاهب تشيع توانستند در بين طبقات مردم اين سامان نفوذ و حاكميت داشته باشند كه مهمترين آنها حسن بن زيد(داعي كبير) ، ناصر كبير (ناصر الحق) و مير قوام الدين مرعشي (ميربزرگ) در آمل و سادات مرتضايي افراد شاخص آنها مي باشند. در قرن دوم هجري نيز نمايندگان خلفای اسلامی در اين منطقه حكمروايي مي كردند


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

تعاوني اعتبار عام كشاورزان مازندران موسسه مالي مي‌شود

 مديرعامل شركت تعاوني عام كشاورزان مازندران گفت: تعاوني اعتبار عام كشاورزان مازندران موسسه مالي مي‌شود. به گزارش خبرگزاري فارس از ساري، عيسي بابايي ظهر امروز در نخسين همايش ايران بانك 2010 در سالن نمايشگاهي وفاييان در ساري اظهار داشت: در راستاي اجراي ماده 5 قانون سياست‌هاي كلي اصل 44 و پيرو توافقات به عمل آمده با اداره مطالبات و مقررات بانكي مدارك مربوط به شركت تعاوني اعتبار عام كشاورزان براي تبديل اين تعاوني به مؤسسه مالي و اعتباري ارسال شده است. وي با اشاره به اينكه طرح توجيه اقتصادي تعاوني اعتبار عام كشاورزي در سال 1376 تهيه شده و به وزارت تعاون ارسال شد، افزود: تعاوني اعتبار عام كشاورزان مازندران با سرمايه اوليه 159 ميليون و 600 هزار ريال و با 220 عضو در مركز مازندران تاسيس شده بود. بابايي عمده فعاليت اين تعاوني را در بدو تاسيس در بخش بازرگاني و خدماتي عنوان و خاطرنشان كرد: بعد از گذشت هشت سال بيشترين فعاليت اين تعاوني در بخش مالي و اعتباري بوده است. وي به حضور وزير تعاوني در تعاوني اعتبار عام كشاورزان مازندران اشاره كرد و گفت: تعاوني اعتبار عام كشاورزان با توجه به تطبيق كامل با قوانين بانك مركزي در تمام موارد از جمله نرخ سود مورد نظارت قرار گيرد. بابايي با اشاره به اينكه هم اكنون در هر شعبه اعتبار عام كشاورزان به طور ميانگين هشت نفر مشغول به كار هستند، بيان داشت: در مجموع با احتساب كاركنان ستادي بيش از 220 نفر به طور مستقيم در اين مجموعه فعاليت مي‌كنند كه با گسترش فعاليت اين تعاوني در آينده نزديك اين تعداد به بيش از اين افزايش مي‌يابد. وي اجراي طرح تعاون، كارگشايي، برگزاري چندين مرحله قرعه‌كشي، اهداي جوايز نفيس را به عنوان گوشه‌اي از اين خدمات بيان كرد و خاطرنشان كرد: تاكنون 6 مرحله قرعه‌كشي حساب‌هاي پس‌انداز قرض‌الحسنه تعاوني عام كشاورزان برگزار شد كه جوايز ارزنده و نفيسي تقديم برندگان شد. بابايي با اعلام اينكه مرحله هفتم قرعه‌كشي تعاوني عام كشاورزان تا پايان سال انجام مي‌شود، گفت: اين تعاوني با ده‌ها شعبه در سراسر استان‌هاي مازندران و گلستان آماده خدمات دهي به مردم است. وي نهادينه كردن فرهنگ تكريم، گره‌گشايي از مشكلات مردم، ارتقاي روحيه پاسخگويي به عنوان ارزش حاكم بين كاركنان در تمامي عمليات كاري را از اولويت‌هاي كاركنان اين موسسه برشمرد.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / بانكداري الكترونيك لازمه ورود به بازار جهاني است

 معاون برنامه‌ريزي استاندار مازندران لازمه ورود به تجارت، بازار جهاني و اقتصاد ديجيتالي را بانكداري الكترونيك دانست. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، ولي الله فرزانه ظهر امروز در مراسم آغاز به كار نخستين جشنواره ايران بانك 2010 كه در سالن نمايشگاهي وفاييان ساري برگزاري شد،‌ بيان داشت: اگر مديران و مسئولان بازار الكترونيكي را خوب مديريت كنند در محيط كسب و كار نيز موفق مي‌شوند. معاون برنامه‌ريزي استاندار مازندران محيط كسب و كار غير شفاف را يكي از چالش‌هاي اساسي اقتصاد كشور دانست و اظهار داشت: گرايش بازاريان و اقتصاد به يك موضوع مي‌تواند محيط كسب و كار را هم شفاف كند و هم به مرحله تخصصي برساند. فرزانه با اعلام اينكه فقط 8 درصد خانوارهاي ايراني در طرح هدفمند كردن يارانه‌ها شركت نكرده‌اند خاطر نشان كرد: به احتمال زياد اين تعداد افراد يا نيازي به اجراي اين طرح نداشتند و يا نخواستند اقتصاد شفاف خانوادگي داشته باشند. معاون برنامه‌ريزي استاندار مازندران با يادآوري اين نكته كه اينكه محيط كسب و كار غيررقابتي است، بيان داشت: مشكلات اقتصادي كشورها از همين‌جا ناشي مي‌شود. فرزانه دنياي حال حاضر را پرشتاب و در حال حركت دانست و يادآور شد: حركات ما در مقابل حركت‌هاي بسياري از كشورهاي دنيا خيلي كند است. معاون برنامه‌ريزي استاندار مازندران با اعلام اينكه به نظر مي‌رسد ما حدود نيم قرن از دنيا عقب هستيم اضافه كرد: زيرساخت‌هاي انساني و اجتماعي از جمله زيرساخت‌هاي توسعه و سرعت در دولت الكترونيك است. وي يكي از دلايل كندي كار را ضعف زيرساخت‌هاي انساني و اجتماعي دانست. معاون برنامه‌ريزي استاندار مازندران با اعلام اينكه بر اساس سرشماري سال 85 ،50 درصد جمعيت استان مازندران را كمتر از 27 ساله‌ها تشكيل مي‌دهند، ادامه داد: در دهه چهارم انقلاب مديراني در جامعه مديريت مي‌كنند كه اين افراد با كار مجازي و الكترونيكي آشنا هستند. وي با اعلام اينكه ميانگين نرخ باسوادي در مازندران حدود 85 درصد است، اعلام كرد: 20 درصد جمعيت با سواد مازندران داراي تحصيلات عاليه هستند. معاون برنامه‌ريزي استاندار مازندران با اشاره به مهم دانستن طرح تحول اقتصادي و قانون هدفمندكردن يارانه‌ها افزود: مهم‌ترين هدف اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها اجراي عدالت اجتماعي است.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / همكاري استانداري براي احداث بيناد نخبگان كند است

رئيس بنياد نخبگان مازندران گفت: همكاري استانداري براي احداث بيناد نخبگان كند است. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، داوود دميري گنجي ظهر امروز در دومين جلسه ستاد هفته پژوهش مازندران اظهار داشت: برنامه‌هاي هفته پژوهش هرساله از سال 86 تاكنون به صورت فعال در حال برگزاري است. وي تصريح كرد: تقويم هفته پژوهش در 48 برنامه تنظيم شد و ارسال مقاله از 22 آبان به اين دبيرخانه سامانه آغاز شد. رئيس بنياد نخبگان مازندران تصريح كرد: آخرين مهلت ارسال مقاله به دبيرخانه هفته پژوهش مازندران 10 آذر است و كتاب هفته پژوهش استان در دوم دي ماه چاپ مي‌شود. وي از برگزاري نمايشگاه هفته پژوهش در مازندران خبر داد و بيان داشت: افتتاحيه نمايشگاه هفته پژوهش چهارم دي در دانشگاه مازندران و مراسم اختتاميه 9دي در دانشگاه نوشيرواني بابل انجام مي‌شود. گنجي با بيان اينكه استانداري به عنوان محور اصلي و دانشگاه‌هاي مازندران در برگزاري اين جشنواره همكاري مي‌كنند، خاطرنشان كرد: پايگاه اطلاع‌رساني سامانه پژوهش طراحي شد و آماده دريافت طرح‌هاي پژوهشي براي شركت در جشنواره پژوهش‌گران نمونه مازندران است. گنجي با اشاره به حضور 124نخبه در مازندران تصريح كرد: بنياد علمي نخبگان در مازندران در عمل تاسيس نشد. وي با بيان اينكه همه دفاتر بنياد نخبگان در استان‌هاي كشور راه‌اندازي شد، افزود: نسبت به ساير استان‌ها در احداث بنياد نخبگان در كشور عقب هستيم. گنجي در پايان يادآور شد: ساختمان بنياد نخبگان تهيه شد و استانداري همكاري خوبي دارد ولي روند همكاري خيلي كند است.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / اجراي زيرساخت‌هاي مخابراتي در مناطق دوردست مازندران

 مديرعامل شركت مخابرات مازندران از اجرا و توسعه زيرساخت‌هاي مخابراتي در مناطق دوردست استان خبر داد. به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري حسنجان عباس‌پور قمي ظهر امروز در مراسم گشايش نخستين جشنواره ايران بانك 2010 كه در محل نمايشگاهي وفاييان ساري برگزار شد، بيان داشت: در حال حاضر تمام روستاهاي مازندران داراي تلفن ثابت هستند. وي با اعلام اينكه روستاهايي كه داراي تلفن نيستند خودشان اظهار نياز نكردند، خاطر نشان كرد: براي توسعه طرح‌هاي مخابراتي 5 هزار و 500 كيلومتر فيبر نوري در استان راه‌اندازي شد. وي تأكيد كرد: مدعي هستيم كه در دورترين نقاط مازندران زيرساخت مخابراتي داريم به طوري‌كه در هر منطقه‌اي كه درخواست امكانات مخابراتي بشود با جغرافياي زيرساخت‌هاي مخابراتي فقط 500 متر فاصله دارد. مديرعامل شركت مخابرات مازندران با اشاره به احداث كارخانه سيمان كياسر ساري در منطقه دوردست گفت: در نزديك‌ترين مكان اين كارخانه زيرساخت‌هاي مخابراتي فراهم شده است. عباس‌پور قمي با اعلام فعاليت 130 دانشگاه و مراكز آموزش عالي در استان مازندران خاطرنشان كرد: در اجراي طرح فيبر نوري كه نهضت آن از سال 86 آغاز شده است به تمام دانشگاه‌هاي مازندران فيبر نوري اتصال پيدا كرده است. وي با اعلام اينكه گرفتن موبايل و تلفن ثابت در مازندران به روز شده است اظهار داشت: نهضت دانش مخابرات در جامعه در حال فراگيري است. مدير اجرايي جشنواره ايران بانك 2010 نيز در اين مراسم با اعلام همكاري اداره كل امور اقتصادي، سازمان بازرگاني، اتاق بازرگاني و بانك‌ها و همچنين مؤسسات مالي و اعتباري براي برگزاري اين جشنواره گفت: توسعه بانكداري الكترونيكي همراه با فرهنگ‌سازي عمومي از اهداف مهم نخستين جشنواره ايران بانك 2010 است. عليرضا كاظميان با تأكيد بر اينكه نهضت فرهنگ‌سازي بانكداري الكترونيكي در اين جشنواره آغاز شده است، برگزاري نخستين جشنواره ايران بانك مازندران را نقطه قوتي براي عمومي سازي بانكداري الكترونيكي برشمرد. كاظميان با اعلام اينكه در كشورمان در مقايسه با دولت الكترونيك تجارت الكترونيك نيز پيشرو شده است، تصريح كرد: عدم هماهنگي بين ساختارهاي بانكي و همچنين بين بانك‌هاي خصوصي و دولتي از مشكلات پيش روي اجراي طرح بانكداري الكترونيكي است. وي اجرايي نشدن امضاي ديجيتالي را از مشكلات اجراي طرح بانكداري الكترونيكي برشمرد و افزود: سرانه مصرف اسكناس در كشورمان چند برابر كشورهاي دنيا است.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / توليد 145 هزار تن گندم در مازندران

 معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي مازندران از توليد 145 هزار تن گندم در مازندران در سال زارعي جديد خبر داد. يحيي ابطالي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرستان ساري بيان داشت: در بيش از 57 هزار هكتار از زمين‌هاي كشاورزي مازندران امسال گندم كشت مي‌شود. معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي مازندران افزود: تاكنون بيش از 4 هزار و 700 هكتار زمين در استان زير كشت گندم رفت كه بيش از 4 هزار و 500 هكتار آن ديم است. وي خاطرنشان كرد: پيش بيني مي‌شود بيش از 145 هزار تن گندم امسال در استان توليد شود. ابطالي با اشاره به كشت اين محصول پارسال در 58 هزار هكتار زمين در مازندران افزود: 150 هزار تن گندم پارسال از اين زمين‌ها برداشت شد. معاون بهبود توليدات گياهي جهاد كشاورزي مازندران از خريد 75 هزار تن از گندم توليدي پارسال در استان به نرخ تضميني خبر داد و تصريح كرد: نرخ تضميني خريد گندم امسال هنوز اعلام نشده است. ابطالي گفت: بيش از 4 هزار تن بذر گندم نيز امسال ميان گندم‌كاران توزيع شد. وي بر اصلاح ساختار كشت گندم و الگوي آن در مازندران تاكيد و تصريح كرد: اجراي طرح‌هاي آرماني گندم، طرح حفاظتي و اجراي برنامه‌هاي پشتيباني از اولويت‌هاي سازمان جهاد كشاورزي مازندران در بخش گندم است. معاون بهبود توليدات گياهي جهاد كشاورزي مازندران طرح آرماني گندم را از موفق‌ترين طرح‌هاي افزايش توليد گندم با كيفيت بالا دانست و گفت: در شرايط بهينه و با اجراي طرح‌هاي آرماني گندم مي‌توان تا هشت تن در هر هكتار برداشت كرد اما هم‌اكنون ميانگين ميزان برداشت از زمين‌هاي گندم كاري مازندران حدود چهار تن است. وي استفاده از كودهاي زيستي، تشخيص منطقه مناسب كشت، اصلاح الگوي كشت و توجه به تناوب زراعي را در افزايش عملكرد زمين‌هاي گندم كاري ضروري دانست و افزود: در طرح آرماني يك‌هزار و 500 هكتار و طرح حفاظتي 2 هزار و 500 هكتار به كشت گندم در مازندران اختصاص دارد. به گزارش فارس، چندي پيش از وزارت جهاد كشاورزي سطح زير كشت گندم در ايران را بيش از 6 ميليون هكتار اعلام و توليد اين محصول امسال را تا 14 ميليون پيش‌بيني شد. * تاريخچه‌اي از گندم كاري دنيا باستانشناسان عمر گندم كاري را در جهان و ايران بيش از 10 هزار سال تخمين مي‌زنند، گندم از نخستين گياهي است كه به دست انسان كشت شده است و آثاري در همين زمينه به تازگي در نزديكي سليمانيه عراق به دست آمد، به اين ترتيب مي‌توان گفت؛ گندم نخستين بار در آسياي جنوب شرقي كشت شد و تابلو‌هاي برنزي باستاني كشف شده در سوريه نيز كه مربوط به قرن 19 پيش از ميلاد است روش خرد كردن و تبديل آرد به نان مشاهده شده است اما در سال 1309 شمسي نخستين تحقيقات جدي و فراگير براي بذر گيري و اصلاح بذر در ايران اجرا شد.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

اخبار مازندران / اسامی اخلالگران طرح یارانه‌ها رسانه‌ای می‌شود

 معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران گفت: اسامی اخلالگران هدفمند کردن یارانه‌ها رسانه‌ای می‌شود. به گزارش واحد دریافت خبر ایسنا منطقه مازندران، ولی الله فرزانه،معاون برنامه ریزی استانداردر جلسه هدفمند کردن یارانه‌ها در استانداری مازندران اظهار داشت: در راستای اجرایی کردن هدفمند کردن یارانه‌ها علاقه‌مند به پلیسی و تعزیراتی کردن محیط کسب و کار بازاریان نیستیم. وی تصریح کرد: هرچه آمار و گزارش‌های تعزیرات حکومتی کمتر باشد نشان از همکاری بیشنر اصناف و بازاریان برای اجرای این طرح بزرگ دارد. معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران به جلسه متعدد وزیر بازرگانی با اصناف اشاره کرد و بیان داشت: در آن جلسات مطرح شد که با مشارکت اصناف کار جراحی اقتصادی باید انجام شود. فرزانه با انتقاد از حضور دلالان برای انحراف در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها افزود: در بسته طرح هدفمند کردن یارانه‌ها پیش بینی لازم برای اخلاگران طرح هدفمند سازی انجام شد که با شفاف سازی مبانی ورودی و خروجی کالا در هر استان و شناسایی انبارها موجود در سطح استان دلالان کاری از پیش نمی‌برند. وی تاکید کرد: در صورت روند ادامه اخلاگری در طرح هدفمند سازی ضمن برخود با عاملان پخش و توزیع کنندگان نامناسب کالا‌ها اسامی و نام شرکت‌های متخلف را در رسانه‌ها درج می‌کنیم تا مردم هم متخلفان را شناسایی کنند. معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران خاطرنشان کرد: قانون هدفمند سازی یارانه‌ها از تاکیدات مقام معظم رهبری و در راستای تایید سیاست امام راحل که تاکید بر خارج شدن اقتصاد وابسته به نفت داشتند صورت می‌گیرد. وی تاکید کرد: همه گروه‌ها و جریان‌ها که در اجرای قانون نقش ایفا می‌کنند ملزم هستند که مردم را به اجرای صحیح این طرح امیدوار کنند. فرزانه در پایان گفت: سازمان بازرگانی در راستای اجرای صحیح هدفمندکردن یارانه‌ها حضور جدی دارد و اخطارهای مورد نیاز به توزیع کنندگان متخلف داده شد.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

فرمانده سپاه ناحیه بهشهر : ماموریت امروز ، دفاع در مقابل جنگ نرم است

 فرمانده سپاه ناحیه بهشهر گفت: دفاع امروز ماهیتش تغيير كرده و درحال حاضر باید با جنگ نرم مقابله کنیم. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه مازندران ،سرهنگ غلامرضا شریعتی درنشست خبري با اشاره به نقش بسیج گفت: بسیج در برقراری امنیت شرق کشور نقش بسزایی داشته و حرکت برجسته بسیج که با بصیرت فتنه 88 را برطرف کرد به یادماندنی است. وی با بيان اينكه ماموریت کنونی بسیج امور فرهنگی و اعتقادی است اظهارداشت: درحال حاضر دشمنان با استفاده از جنگ نرم جوانان كشور را نشانه گرفتند كه باید به کمک این نهاد مقدس وبا گسترش بصیرت از انقلاب در مقابل این حملات دفاع كنيم. شریعتی به برنامه های هفته بسیج اشاره کرد و گفت: تجلیل از خادمین بسیج یکی از برنامه های هفته بسيج مي باشد. وي ادامه داد: مراسم کلنگ زنی خانه عالم روستای امام ده و چند خانه بهداشت نیز از برنامه های عمرانی هفته بسيج خواهد بود. فرمانده سپاه ناحیه بهشهر افزود: چندين يادواره شهدا نيز در هفته بسيج برگزار مي شود. وی با بيان اينكه برنامه های هفته بسیج درسال جاري بیشتر جنبه فرهنگی دارد گفت: برگزاري نمایشگاه کتاب ، نمایشگاه آثار نخبگان ، نشست های بصیرتی و مسابقه وبلاگ نویسی ازجمله برنامه هاي اين هفته است . فرمانده سپاه بهشهر يادآور شد: درهفته بسيج بیش از 370 برنامه در رده های مختلف شهرستان برگزار می شود. شریعتی افزود: سپاه بهشهر در حال اجرای سامانه پیامک کوتاه بسیج در اين شهرستان است. وي اظهارداشت: آموزش کار در فضای مجازی برای خواهران و برادران شروع شده كه تاکنون 100 نفر آموزش وبلاگ نویسی را دو روز فراگرفتند . فرمانده سپاه بهشهر خاطرنشان كرد: درحال حاضر محروميت زدايي مهمترين نقش بسيج است .


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

امام جمعه نور: عید غدیر89 باید باشکوهتر برپاشود

امام جمعه نور تاکید کرد : غدیر از اعیاد مهم شیعیان اسلام بوده و مومنین باید در هرچه باشکوهتر برپاشدن این عید مهم تلاش کنند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مازندران ،حجت الاسلام سیدحسین امیری در خطبه های نماز جمعه نور به سالروز تشکیل بسیج مستضعفین اشاره کرد و افزود : بسیج پدیده ایست با عمر 30سال که در دنیا بی نظیر است. وی تصریح کرد: امام راحل با ابتکارش درتشکیل نیروی مقاومت بسیج سبب شد تا انقلاب ما پابرجا باشد. حجت الاسلام امیری اظهار داشت: اگرنبود بسیج وهوشیاری بسیجیان لاجرم از انقلاب چیزی باقی نمی ماند. وی بابیان اینکه بسیجیان حافظان منافع نظام وانقلاب اسلامی هستند ، گفت: بسیجیان همواره درصورت نیاز کشور با حضور قدرتمندانه خود به خوبی از نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه جانانه دفاع کردند. حجت الاسلام امیری برآسان گرفتن شرایط ازدواج تاکیدکرد و گفت: خانواده ها بایدتلاش کرده واز زیاده خواهی درمهریه وجهیزیه پرهیز کنند تا جوانان به ازدواج آسان روی آورند. امام جمعه نور با اشاره به افزایش سن ازدواج در جوانان گفت: توقعات زیاد خانواده ها سبب شده که جوانان نتوانند ازدواج کنند. وی اظهارداشت: خانواده ها باید سنت های پوچ و توخالی را بشکنند و از ازدواج های مجلل و آن چنانی خودداری کنند. حجت الاسلام امیری با بیان اینکه با ازدواج, زن و مرد به آرامش می رسند، تصریح کرد: متاسفانه ازدواج های آن چنانی بر اساس سنت های پوچ امروز موجب شده تا سال های بعد از ازدواج قرض و بدهکاری بر دوش همسر خانواده بماند و از آرامش جلوگیری کند. امام جمعه نور با اشاره به اینکه اساس ازدواج باید بر محبت ، عشق و دوستی باشد، خاطرنشان کرد: خانواده ها باید تشریفات متعدد و توخالی را کنار بگذارند.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

استاندارمازندران: توسعه عدالت،مهمترین دستاورد هدفمند کردن یارانه هاست

 استاندار مازندران گفت:توسعه عدالت از مهمترین دستاوردهای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها است . به گزارش واحد دریافت خبر ایسنا منطقه مازندران ،سید علی اکبر طاهایی، استاندار مازندران در مراسم معارفه فرماندار شهرستان سوادکوه افزود: در راستای اجرای این طرح به دنبال توزیع عادلانه یارانه ها در جامعه هستیم. وی اظهارداشت:در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، حمایت از روستاییان بیشتر مورد توجه است تا از این طریق فاصله بین فقیر و غنی در جامعه کاهش یابد. طاهایی از سوادکوه به عنوان منطقه ای با ظرفیت بالقوه یاد کرد و خاطرنشان ساخت: این شهرستان از ظرفیت های مطلوبی در بخش های طیور، باغبانی و کشاورزی برخوردار است که باید از آن استفاده بهینه کرد. استاندار مازندران ادامه داد: جمعیت مازندران در حال افزایش است و این در حالی که به علت محرومیت، جمعیت سوادکوه درچند سال اخیر کاهش یافته است. وی گفت: باید از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در سوادکوه برای جلوگیری از مهاجرت ساکنان این منطقه به مناطق شهری به شکل مطلوب استفاده کرد. طاهایی پروژه کک سازی سوادکوه را در کشور بی نظیر دانست و تصریح کرد: روند اجرای این طرح ملی به دلیل مسائل زیست محیطی با ملاحظاتی همراه بود که بحمدالله با رفع این مشکلات ساخت این کارخانه در دستور کار جدی دولت قرار دارد. در پایان این مراسم عزیز باقری به عنوان فرماندار جدید شهرستان سوادکوه معرفی شد. باقری پیش از این به مدت سه ماه عهده دار مسئولیت سرپرستی فرمانداری این شهرستان بود.


نوشته شده توسط م- شريفي در شنبه ۲۹ آبان۱۳۸۹ ساعت | لینک ثابت |

منوی اصلی

صفحه نخست
آرشيو وبلاگ
پروفایل مدیر وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
اخبار شهرستان میاندرود
معرفی شهرستان ها و شهرها
اخبار بهداشتی و درمانی
اخبار شهرستان ساري
اخبار شهرستان بهشهر
اخبار شهرستان سوادكوه
اخبار شهرستان قائمشهر
اخبار شهرستان نكا
اخبار شهرستان جويبار
اخبار شهرستان بابل
اخبار شهرستان آمل
اخبار شهرستان بابلسر
اخبار شهرستان نور
اخبار شهرستان محمود آباد
اخبار شهرستان نوشهر
اخبار شهرستان چالوس
اخبار شهرستان تنكابن
اخبار شهرستان رامسر
اخبار شهرستان گلوگاه
اخبار سیاسی مازندران
اخبار فرهنگی مازندران
اخبار هنری مازندران
اخبار اجتماعی مازندران
اخبار علمی مازندران
اخبار آموزشی مازندران
اخبار ورزشی مازندران
اخبار اقتصادی مازندران
عکس طبیعت مازندران
عکس مدیران مازندران
عکس نمایندگان مازندران
عکس شخصیتهای مازندران
فضاها و اماکن مازندران
اخبار حوادث مازندران
مقالات
مطالب ادبی و گویش مازندرانی
مطالب تاریخی مازندران
مشاهیر مازندران
تاریخچه مازندران
فرهنگ بومی مازندران
ادبیات مازندران
جاذبه های دیدنی مازندران

درباره ی ما


استان مازندران با ۲۴۰۹۱ کیلو متر مربع مساحت و ۲۶۰۲۰۰۸ نفر جمعیت از استان‌های سرسبز شمال فلات ایران است و در کرانه دریای مازندران قرار دارد. این استان در غرب استان گلستان و مشرق استان گیلان می‌باشد و از جنوب با استان‌های سمنان، تهران، قزوین هم مرز است. دریای مازندران نیز مرز شمالی این استان را کاملاً دربر گرفته‌است. تعداد ۱6 شهرستان، ۳۶ شهر، ۳۸ بخش و ۱۰۴ دهستان در مازندران وجود دارد که ۴۳ درصد از شهرها در طول نوار ساحلی واقع شده‌اند. مازندران تنها استانی است که با سه محور هراز، کندوان و سوادکوه با مرکز کشور مرتبط می‌باشد و چهار فرودگاه دشت ناز ساری، نوشهر، بیشه‌کلا بابلسر و رامسر ارتباط هوایی آن را با بقیه نقاط برقرار ساخته و راه آهن شمال یکی از شعبه‌های اصلی راه آهن سراسری نیز از آن عبور می‌کند. علاوه بر آن جاده ساحلی از رامسر تا بابلسر به طول ۲۲۰ کیلومتر با فاصله ۱۰ تا ۳۰۰ متر از کنار دریا می‌گذرد.دریای مازندران با دارا بودن منابع سرشار غذایی و ماهیان گوناگون به ویژه خاویار، در زمینه گردش گری نیز دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را در جهان متمایز کرده‌است. قله دماوند که به بام ایران معروف است در این سرزمین جای نهفته و از جاذبه‌های شاخص مازندران و جهان می‌باشد

مطالب گذشته

فروردین ۱۳۹۴
اسفند ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۳
آذر ۱۳۹۳
آبان ۱۳۹۳
مهر ۱۳۹۳
شهریور ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۳
فروردین ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آذر ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
آرشيو

دوستان من

اخبار مازندران
  فروشگاه بزرگ اینترنتی ایران
  هیئت فوتبال مازندران
  اداره کل گمرکات مازندران
  بابل نت
  رادیو و تلویزیون مازندران
  تبیان مازندران
  سایت خبری کیاسر
  هتل نارنجستان
  عمران شمال
  دانشگاه علوم پزشكي مازندران
  شاخه جوانان جبهه مشارکت مازندران
  دانشگاه علوم و فنون مازندران
  صدا و سیمای مرکز مازندران
  روزنامه بشیر مازندران
  مازند نومه
  سازمان جهاد کشاورزی مازندران
  پست مازندران
  سایت دولتی مازندران
  مالیات مازندران
  شورای اسلامی مازندران
  شرکت برق مازندران
  شرکت صنایع فولاد مازندران
  شرکت تولیدی آبگستر مازندران
  انجمن علمی و آموزشی معلمان شیمی مازندران
  لاویج بهشت مازندران
  انجمن ام اس مازندران
  سازمان صنایع و معادن مازندران
  مدیریت کتابخانه های عمومی مازندران
  سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران
  استانداری مازندران
  سازمان نظام مهندسی مازندران
  شمال نیوز
  توسعه فناوری اطلاعات
  دریا نیوز
  وبلاگ روزنامه بشیر مازندران
  مرکز دانلود ایران
  شهرستان نکا
  شهرستان ساري
  دانشگاه علوم و تحقيقات مازندران
  دكتر كيومرث نيازآذري
  فروشگاه طوبی
  سلام شمال
  اخبار مازندران
  اخبار گيلان
  اخبار گلستان
  دکتر حسن روحانی
  شمال نيوز
  وارش نيوز
 

ابزار

RSS
Powered by
Blogfa

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ mazandaran محفوظ می باشد.